کند موتور پمپ (Canned motor pump)

کند موتور پمپ یک پمپ با عملکرد سانتریفیوژ می باشد که در آن پمپ و الکتروموتور به صورت یکپارچه به یکدیگر متصل شده اند. کند موتور پمپ به دلیل یک پارچگی اتصال پمپ و الکتروموتور و عدم وجود سیل مکانیکی، عملکردی کاملا بدون نشتی ارائه می دهد. بطور کلی از این پمپ ها برای جابجایی سیالات قابل اشتعال و خطرناک استفاده می شود. دیگر ویژگی برجسته کند موتور پمپ مقاومت بالای آن در برابر درجه حرارت و فشار بالا است.

کند موتور پمپ دارای یک واحد مستحکم، بهم پیوسته و بدون سیل مکانیکی است. این نوع پمپ ترکیبی از قسمت چرخان هیدرولیک پمپ با قسمت چرخاننده موتور، روی یک شفت مشترک است. شفت پمپ بطور کامل توسط یک روتور محکم جوش خورده محصور شده است که مجموعه روتور را از استاتور جدا می کند. این نوع طراحی، نیاز استفاده از سیل مکانیکی را برطرف می نماید و از نشت سیال جلوگیری می کند. کند موتور پمپ به نام پمپ هرمتیک نیز شناخته می شود.

کند موتور پمپ

از فناوری کند موتور پمپ موتور اغلب در مواقعی که باید سیالات داغ، تهاجمی، انفجاری، سمی، رادیواکتیو یا سرطان زا منتقل شوند استفاده می شود. به عنوان مثال کاربرد کند موتور پمپ ها در پمپاژ سیالات با پایین تا منفی 160 درجه سانتیگراد، فشار بالا تا 1200 بار فشار، دمای بالا تا 450 درجه سانتیگراد می باشد.

جلوگیری از نشت مایع به خارج از پمپ توسط سیل های مکانیکی صورت می پذیرد. این آب بندها در محل تلاقی محور چرخان و محفظه پمپ نصب می شوند و خود مستعد نشتی هستند. در برخی کاربردهای خاص و حیاتی، این مشکل قابل قبول نیست و باید پمپ های بدون سیل طراحی و ساخته می شوند.

این گونه پمپ ها در دو نوع مختلف زیر هستند:

1. پمپ های مغناطیسی یا مگنتی: این نوع پمپ های دارای محرک مغناطیسی می باشند و روتور شامل پروانه، محور و مگنت های متحرک است. این قسمت ها داخل محفظه پمپ و پوسته بسته، که هیچ مایعی نمی تواند از داخل آن به بیرون نشت کند، گذاشته می شود. مگنت های متحرک، توان حرکت خود را از مگنت های محرک می گیرند که روی یک محور دیگر نصب شده و با محرک اصلی، کوپل می شوند.

2. کند موتور پمپ ها: در کند موتور پمپ ها، روتور شامل پروانه، محور و روتور موتور است. این قطعات داخل محفظه پمپ و پوسته بصورت بسته و محصور می باشند. سیالات خطرناک یا سمی، بین پوسته و محفظه پمپ محصور خواهند شد.

اصول کارکرد کند موتور پمپ

بیشتر کند موتور پمپ ها، هنگام پمپاژ سیالات نسبتا تمیز، مقدار ناچیزی از سیال فرآیند را از درون بخش موتور عبور می دهند. این سیال، یاتاقان ها را خنک و روانکاری نموده و حرارت تولید شده به وسیله موتور القایی را منتقل می کند. مسیر باز چرخش متناسب با پمپ، می تواند داخلی یا خارجی باشد. در چرخش خارجی سیال بازچرخش از راه لوله ای که یک فیلتر در مسیر آن است به بخش موتور متصل می شود. مجموعه فیلتر خود تمیز شو بوده و در قسمت فلنج تخلیه پمپ قرار دارد. در پمپ های با بازچرخش داخلی، چرخش جریان داخل پمپ انجام می شود. فیلتر کردن سیال بازچرخش در این پمپ ها انجام نمی شود.

در هر دو مورد بازچرخش داخلی و خارجی، مسیر جریان از ناحیه پر فشار کند موتور پمپ (تخلیه پمپ یا محفظه پمپ در بالای پروانه) به سمت ناحیه کم فشار (نزدیک توپی یا چشم پروانه) است. میزان سیالی که از راه بخش موتور می چرخد، از 450 تا 3600 لیتر بر ساعت تغییر می کند.

انواع کند موتور پمپ

کند موتور پمپ ها عمدتا به چهار گروه مختلف زیر دسته بندی می شوند:

1. کند موتور پمپ های پر شده با سیال پمپ شونده

سیال پمپ شونده، می تواند حفره موتور را پر کند ولی توسط ژاکت های آب بند در شکاف مغناطیسی، از راهیابی به سیم پیچ ها و روتور و استاتور باز می ماند. در این پمپ ها، از هیچ گونه آب بند خارجی برای محور استفاده نشده و دهانه مکش و رانش طوری طراحی شده اند تا به خط لوله، جوش داده شوند. سیال پمپ شونده، بطور کامل همه فضای داخل تیوپ آب بند را پر کرده و روانکاری بلبرینگ ها را ممکن می سازد.

این پمپ ها برای پمپاژ آب رادیواکتیو بدون نشتی طراحی شده است. اگرچه این پمپ ها اساسا برای به چرخه اندازی آب با دما و فشار بالا در بین راکتور و دیگ بخار طراحی شده اند، ولی برای بسیاری از سیالات غیر ساینده تمیز نیز مناسب بوده و انواع خاصی از این پمپ ها برای پمپاژ فلزات مایع در دماهایی تا حدود 540 درجه سانتی گراد موجود می باشند. این پمپ ها همچنین می توانند برای سیالاتی با فشارهای کاری تا 690 بار نیز طراحی و به کار برده شوند. پمپ های تک طبقه این نوع پمپ ها، از نوع حلزونی اند و کلیه قسمت هایی که در تماس با سیال پمپ شونده قرار دارند، از آلیاژی مقاوم در مقابل خوردگی ساخته می شوند.

2. کند موتور پمپ غوطه ور

در این طرح، سیال پمپ شونده، اطراف استاتور، سیم پیچ ها، بلبرینگ ها و روتور را پوشانده و با آن ها در تماس می باشد. برای سیم پیچ استاتور، عایق سازی ضد آب مورد نیاز است. بسیاری از پمپ های این نوع به عنوان پمپ های به چرخه اندازی دیگ بخار با فشارهای مکش تا حدود 140 بار و دماهایی تا 340 درجه سانتی گراد استفاده می شوند. از آنجایی که آب رادیواکتیو ممکن است به عایق موتور صدمه وارد کند، از این نوع کند موتور پمپ ها در مصارف به چرخه اندازی راکتوری استفاده نمی شوند.

3. کند موتور پمپ پر شده با روغن

این پمپ ها دارای مزیت هایی مانند راندمان موتوری بالا، خنک سازی موثر موتور و بلبرینگ های روغن کاری شده است. آب بند محور از نوع جیوه ای یا مکانیکی روغن داخل موتور را از سیال پمپ شونده جدا می کند. آب بند جیوه ای از نوع آب بند نشتی صفر می باشد. در حالیکه آب بند مکانیکی میانگین نشتی در حدود 15 لیتر در سال را دارد. اگر از آب بند جیوه ای استفاده شود، آلودگی جیوه توسط روغن یا رادیواکتیویته، مشکلاتی را از خود نشان خواهد داد. توان کاری این پمپ ها از 10 تا 40 اسب بخار در محدوده غوطه وری تا حدود 360 متر، متغیر است.

4. کند موتور پمپ پر شده با گاز

در این طرح سیالات پمپ شونده اجازه راهیابی به موتور را نداشته و یک گاز خنثی مانند نیتروژن یا هلیوم، اطراف روتور و استاتور را فرا می گیرد. بلبرینگ های روغنکاری شده یا گریس خورده در موتور استفاده می شوند. این طرح به طرز مطلوبی، محلول اورانیوم ساینده را پمپاژ می کند.

کاربرد کند موتور پمپ

موارد کاربرد کند موتور پمپ ها در کلیه صنایع شیمیایی، نفت، تبرید و انرژی اتمی بوده و بطور کلی در انتقال سیالاتی که احتیاج به نشتی صفر دارند، بکار برده می شوند. جابجایی سیالات رادیواکتیو، آب سنگین، انواع سموم خطرناک، مایعات قابل اشتعال، انواع اسیدها و بازهای خورنده، سیالات شیمیایی و هیدروکربنی با دمای بالا، گاز مایع، سیالات نمکی، مایعات انفجاری، سیالات گران بها، سیالات بد بو و سرطان زا همگی موارد استفاده  کند موتور پمپ ها است.

کند موتور پمپ ها، نسل جدید پمپ های سانتریفیوژ بوده که در آینده نزدیک جایگزین پمپ های مکانیکال سیل دار خواهند شد.

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
سوخت زیستی

سوخت زیستی

نیروگاه های CHP

نیروگاه های CHP

پالایشگاه های نفت خام

پالایشگاه های نفت خام

توربین های بادی

توربین های بادی

نیروگاه هسته ای

نیروگاه هسته ای

نفت و گاز

نفت و گاز

تبدیل نیرو

تبدیل نیرو

انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدید پذیر

نیروگاه حرارتی

نیروگاه حرارتی

کودها

کودها

مواد شیمیایی غیر آلی

مواد شیمیایی غیر آلی

پتروشیمی ها

پتروشیمی ها

سرمایش تجاری

سرمایش تجاری

فروشندگان مواد غذایی

فروشندگان مواد غذایی

سرمایش صنعتی

سرمایش صنعتی

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید