چیلر جذبی

در بسیاری از منابع متعبر، چیلرهای جذبی تنها بر اساس منبع گرمایی عملیات تغلیظ و احیاء به دو دسته کلی شعله مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی شده است. اما اگر بخواهیم جزئیات بیشتری را دستمایه دسته بندی قرار دهیم، می توانیم چیلرهای جذبی را از نظر نوع ماده مبرد و جاذب و همین طور از نظر چرخه تغلیظ ماده جاذب و مراحل سرد سازی در گروه های مختلفی طبقه بندی کنیم.

چیلرهای جذبی از نظر ماده مبرد و جاذب در سه گروه عمده زیر قرار می گیرند:

چیلرهای جذبی را از نظر چرخه تغلیظ ماده جاذب و مراحل سرد سازی می توان در گروه های زیر قرار داد:

از نظر منبع گرمایی عملیات تغلیظ و احیاء فارغ از دو گروه بندی عمده شعله مستقیم و غیر مستقیم می توان چیلرهای جذبی را چنین طبقه بندی کرد:

اجزای تشکیل دهنده چیلر جذبی

شاکله و ساختار اصلی چیلرهای جذبی بر پایه 4 محفظه اواپراتور، ابزوربر، ژنراتور و کندانسور بنا شده و از همین روی شکل و شمایل چیلرها تابعی از چگونگی ابعاد و استقرار این 4 محفظه اصلی است. هر یک از این محفظه ها در واقع نوعی مبدل پوسته و لوله هستند و از این نظر شباهت های شکلی و ساختاری بسیاری با هم دارند. بنابراین بخش عظیمی از ساختمان چیلرهای جذبی از پوسته فولادی و لوله های مسی تشکیل شده است. مطابق مشخصات چیلرهای جذبی ساخت یورک، لوله های مسی اواپراتور و ابزوربر در پوسته مشبک به قطر خارجی 4/3 اینچ با ضخامت دیواره 0.035 اینچ تا 1 اینچ با ضخامت دیواره 0.028 اینچ در نظر گرفته می شود. برای لوله های ژنراتور نیز از آلیاژ مس و نیکل با قطر خارجی 4/3 اینچ با ضخامت دیواره 0.035 اینچ استفاده می شود. در چیلرهای شعله مستقیم ضخامت دیواره ژنراتور اصلی 3.5 میلی متر در نظر گرفته می شود.

لوله های مسی بخش ژنراتور در بسیاری از مدل ها بر خلاف سه محفظه دیگر به صورت مستقیم در پوسته قرار نمی گیرند، بلکه حالت آن ها U شکل است.

افزایش یا کاهش سطح تبادل حرارت که می تواند منجر به تغییر ظرفیت چیلر شود با افزایش یا کاهش طول لوله ها و تعداد آن ها صورت می گیرد. از طرف دیگر برای افزایش سطح تبادل حرارت، بر روی لوله ها شیارهایی ایجاد می کنند که در سرتاسر طول لوله ادامه یافته و به آن ظاهری فنری گونه می دهد.

از آنجا که برای پوسته، صفحات مشبک و نگهدارنده ها از فولاد کربنی استفاده می شود و در عین حال لوله ها نیز از جنس مس یا آلیاژ مس-نیکل در نظر گرفته می شود، احتمال بروز پدیده خوردگی گالوانیک وجود خواهد داشت. از این رو برخی تولیدکنندگان برای جلوگیری از این پدیده و یا برای به تعویق انداختن تبعات مخرب آن در محل اتصال لوله های مسی به صفحات مشبک نگهدارنده، از بوش های مسی استفاده می کنند.

از دیگر اجزای مهم چیلرهای جذبی مبدل حرارتی است که امکان تبادل حرارت بین محلول رقیق خروجی از ابزوربر و محلول غلیظ خروجی از ژنراتور را فراهم می آورد. تبادل حرارت بین دو محلول رقیق و غلیظ موجب افزایش بازده سیستم می شود. زیرا پیش گرم نمودن محلول رقیق ورودی به ژنراتور موجب کاهش بار گرمایی در این محفظه شده و از سوی دیگر پیش سرد شدن محلول غلیظ قبل از ورود به ابزوربر باعث کاهش بار برج خنک کننده می شود.

پمپ های مبرد و محلول از جمله اجزای دیگر چیلرهای جذبی محسوب می شوند که تنها قطعات مکانیکی مصرف کننده برق در چیلرهای جذبی محسوب می شوند. پمپ مبرد، آب را از تشتک اواپراتور مکیده و آن را از طریق افشانک ها یا نازل های تعبیه شده در فضای اواپراتور به روی کویل حاوی آب سرد شونده می ریزد و پمپ محلول نقش انتقال محلول رقیق از ابزوربر به ژنراتور را بر عهده دارد. در برخی چیلرهای جذبی پر ظرفیت از پمپ سومی، تحت عنوان پمپ ابزوربر نیز استفاده می شود. این پمپ، محلول رقیق را از تشتک ابزوربر مکیده و آن را از طریق افشانک های تعبیه شده در فضای ابزوربر به روی کویل های آب برج خنک کننده می ریزد.

سیستم جمع آوری گازهای غیرقابل تقطیر و پمپ خلاء و همینطور لوله سرریز ضد کریستال، شیرهای سرویس و تجهیزات کنترل از دیگر اجزای مهم چیلرهای جذبی محسوب می شوند.

صنایع

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader