پمپ پریستالتیک (Peristaltic pump)

پمپ پریستالتیک جزو پمپ های جابجایی مثبت می باشد و قادر است سیالات گوناگونی را پمپاژ نماید. در این پمپ، سیال فرآیند در لوله (یا شلنگ) انعطاف پذیر که داخل محفظه پمپ قرار دارد، پمپاژ می شود. در پمپ پریستالتیک، تعدادی غلطک یا کفشک گردان به روتور متصل می باشند و وظیفه متراکم کردن سیال را بر عهده دارند. وقتی روتور می چرخد، قسمتی از لوله توسط غلطک ها تحت فشار قرار می گیرد. در این حالت به سیال نیروی رو به جلو وارده شده و در داخل لوله حرکت می کند. بعد از عبور غلطک، لوله باز شده و به حالت اولیه خود بر می گردد و سیال به داخل پمپ جریان می یابد. این فرآیند، پریستالتیک نام دارد و در بسیاری از سیستم های بیولوژیک، مانند حرکت مجاری معده و روده وجود دارد.

عملا نحوه پمپاژ سیال در پمپ پریستالتیک، بر اساس فشرده سازی متناوب و شل شدن شلنگ یا لوله، کشیدن سیال و دور کردن آن از پمپ می باشد. ترکیبی از این اصول مکش و دهش، منجر به یک عمل خود مکش و جابجایی مثبت می شود. سیالی که در پمپ پریستالتیک پمپاژ می شود، با هیچ کدام از قطعات پمپ بجز لوله یا شلنگ در تماس نیست.

لوله یا شلنگ پمپ پریستالتیک در عین حال که باید مقاومت شیمیایی لازم را در برابر سیال پمپ شونده را داشته باشد، می بایست دارای خاصیت الاستیسیته و سایشی کافی نیز باشد.

پمپ های پریستالتیک، روشی استاندارد در واحدهای ICP-MS و ICP-OES می باشند.

پمپ پریستالتیک (Peristaltic pump)

انواع پمپ پریستالتیک

متداول ترین پمپ های پریستالتیک عبارتند از:

1. هوز پمپ یا پمپ شلنگی (Hose Pump)

هوز پمپ یا پمپ شلنگی، نوعی پمپ پریستالتیک است که فشارهای بالا تا 16 بار را می تواند تحمل کند. شلنگ این پمپ ها به منظور تحمل فشار بالا، مقاوم شده و در آن به جای غلطک، معمولا از کفشک استفاده می شود. داخل پوسته پمپ، روغن روانکار استفاده می شود. این روغن، برای روانکاری و جلوگیری از فرسایش شلنگ و همچنین انتقال گرمای ناشی از سایش کفشک و شلنگ به کار می رود.

به دلیل اینکه فشار کاری هوز پمپ بالاست، ضخامت پوسته و شلنگ نسبت به پمپ تیوبی بسیار زیاد است. این موضوع باعث می شود که شلنگ این پمپ، سفت تر باشد و برای انسداد آن، نیروی بیشتری مصرف گردد. نتیجتا هوز پمپ، برای پمپاژ دبی یکسان نسبت به انواع دیگر پمپ پریستالتیک، هم ابعاد بزرگ تری دارد و هم توان مصرفی بالاتری.

ویژگی منحصر به فرد هوز پمپ نسبت به پمپ تیوبی، فشار کاری بالای آن (تا 16 بار) می باشد. بنابراین اگر فشار کاری بالایی مورد نیاز نباشد، پمپ تیوبی گزینه بهترین نسبت به هوز پمپ می باشد. در ضمن، با پیشرفت تکنولوژی ساخت تیوب های مقاوم در برابر فشار و خوردگی شیمیایی و دبی های بالا، مزیت اصلی هوز پمپ ها نسبت به پمپ های تیوبی (غلطکی) روز به روز کمتر می شود.

2. پمپ تیوبی (Tube Pump)

پمپ تیوبی یکی دیگر از انواع پمپ پریستالتیک است. معمولا این پمپ دارای یک پوسته خشک و غلطک می باشد. فشار کاری پمپ تیوبی به مراتب کمتر از هوز پمپ است. این پمپ دارای حداقل 2 غلطک با زاویه 180 درجه بوده و ممکن است حداکثر 8 و یا در بعضی موارد 12 غلطک داشته باشد. افزایش تعداد غلطک ها باعث افزایش فرکانس تخلیه سیال و یک نواخت شدن جریان سیال در خروجی می شود. البته از طرفی افزایش تعداد غلطک ها سبب کاهش عمر تیوب خواهد شد.

3. پمپ خارج از مرکز 360 درجه ای (360 Degree Eccentric)

در پمپ خارج از مرکز 360 درجه ای، به جای استفاده از دو یا چند غلطک یا کفشک، از یک غلطک نسبتا بزرگ که روی یک محور خارج از مرکز نصب شده، استفاده می شود. در این نوع از پمپ پریستالتیک، غلطک و تیوب، اصطکاک کمتری در چرخش 360 درجه ای دارند.

از مزایای دیگر پمپ خارج از مرکز 360 درجه ای، می توان به دبی بیشتر در هر سیکل کاری و همچنین تنها یک مرتبه فشار و انبساط در هر سیکل اشاره نمود. در دبی یکسان، این پمپ ها نسبت به طرح های دیگر، سرعت دورانی پایین تری داشته و در نتیجه طول عمر بالاتری خواهند داشت.

تیوب یا هوز (شلنگ) در این پمپ ها، 360 درجه دور پوسته کشیده شده است. این به این معنی است که این نوع پمپ پریستالتیک،  تقریبا میزان 55 درصد، دبی بیشتری نسبت به انواع دیگر پمپ پریستالتیک در همان سرعت کاری ایجاد می کند. به عبارت دیگر، در سرعت مساوی، پمپ خارج از مرکز 360 درجه ای، دبی بیشتری داشته و یا در دبی برابر این نوع پمپ پریستالتیک، سرعت دورانی کمتری خواهند داشت.

مزایای استفاده از پمپ پریستالتیک

برخی از کاربردهای پمپ پریستالتیک به شرح زیر است:

کارخانجات غذایی – کارخانجات تولید دارو – کارخانجات خمیر کاغذ – پمپ های بای پس قلب باز – دستگاه های دیالیز – آنالیزور های اتوماتیک – لجن و تصفیه فاضلاب – صنایع شیمیایی – آکواریوم – آزمایشات شیمیایی – صنایع اتمی و نظامی – بتن و فوم بتن – کارخانجات رنگ – صنایع کشاورزی

برخی از برندهای پمپ پریستالتیک

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

آبیاری

آبیاری

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader