پمپ مگنتی (Magnetic Drive Pump)

 

فعالیت سازمان های دوست دار هوای پاک در دنیا به خصوص در ایالات متحده آمریکا، سبب شده که پیشرفت پمپ های مگنتی با تحول بسیار زیادی همراه باشد. مصرف کننده های صنعتی با خاطر قابلیت این پمپ ها در حل مسایل مربوط به پمپاژ سیالات شیمیایی مرگبار و انتقال روغن داغ مجذوب تکنولوژی پمپ های مگنتی شدند. در واقع چون نشت سیال و بخارات همراه آن باعث آلودگی هوا می شود، استفاده از پمپ های مگنتی متداول تر شده است.

از نظر فرآیندی سیالات با دماهایی تقریبا تا 450 درجه سانتی گراد، فشارهایی تقریبا تا 200 بار و توان هایی تا 500 اسب بخار (تقریبا 400 کیلووات) با پمپ های مگنتی قابل پمپاژ می باشند. (382) امروزه به کمک استاندارد API 685، پمپ های مگنتی برای انتقال سیالات داغ، اسیدها، کاستیک ها، آروماتیک ها و آب شور با موفقیت در پالایشگاه ها استفاده می شود.

پمپ مگنتی یا پمپ مغناطیسی

پمپ های مگنتی پوشش شده با فلوروپلیمرها مانند PTFE و PFA در جاهایی که خوردگی شیمیایی بالا است نسبت به طرح های آلیاژی فلزی هزینه های کمتری دارند. وقتی از پمپ های مگنتی پوشش شده با نافلزات استفاده می گردد، تلفات جریان گردابی ناشی از میدان های مغناطیسی به مراتب کمتر خواهد بود. این موضوع سبب افزایش راندمان پمپ خواهد شد . هزینه های انرژی سالانه کاهش می یابد. در حال حاضر استفاده از پمپ های مگنتی با پوشش نافلزات، تکنولوژی استانداردی در کاربردهای اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، سدیم هیدروکسید و سدیم هیپوکلرایت می باشد.

ساختار پمپ مگنتی

آب بند مکانیکی، بخش اصلی پمپ هاست که از نظر تعمیر و نگهداری بسیار حائز اهمیت است. نصب آب بندها مشکل و تامین قطعات یدکی آن ها پر هزینه می باشد. با برداشتن سیل مکانیکی و بکارگیری پمپ با طراحی مناسب، می توان از تمام این هزینه ها جلوگیری کرد. هدف اصلی از طراحی پمپ مگنتی، حذف آب بند مکانیکی یا آب بندهای گرافیتی بوده است.

در این نوع پمپ برای گردش پروانه، از جاذبه و دافعه مغناطیسی استفاده می شود و دو مجموعه آهنربای قوی مغناطیسی درون پمپ، میدان مغناطیسی دائمی را ایجاد می کنند. شار مغناطیسی از مجموعه مغناطیسی خارجی تولید شده که مجموعه مغناطیسی داخلی و پره ها را حرکت می دهد.

موارد کاربرد پمپ مگنتی

پمپ های مگنتی به دلیل عدم نشتی برای سیالات زیر به کار می روند:

مزایای پمپ مگنتی

نکاتی مهم در کاربری پمپ مگنتی

نکاتی که پیش از کاربری پمپ مگنتی باید بازبینی کرد عبارتند از:

در برخی طراحی ها، ذرات جامد معلق در مایع که سبب سایش یاتاقان ها می شود، درون محفظه انباشته شده آنرا مسدود می کنند. در این حالت بهتر است برای جداسازی ذرات، از فیلتر استفاده کرد.

کارکرد خشک پمپ مگنتی

بیشتر مشکلات پمپ های بدون آب بند، هنگام کارکرد خشک پمپ رخ می دهد. زیرا سیال پمپاژ شونده، عمل روان کاری و خنک کاری یاتاقان های داخلی را انجام می دهد. در این حالت، یاتاقان ها نیز خشک کار می کنند و مواد سخت و شکننده آن ها (از جمله سیلیکون کارباید) در چند ثانیه آسیب می بینند. با این وجود موادی همچون کربید گرافیت سیلیکون ممکن است 10تا20 دقیقه بدون مشکل در حالت خشک کار کنند. بنابراین جلوگیری از خشک کار کردن پمپ مگنتی، از هزینه های تعمیر و نگهداری آن می کاهد.

امروزه پمپ های مگنتی با انواع متریال های فلزی مانند: چدن، فولاد، برنز، انواع استنلس استیل ها، داپلکس ها، آلیاژهای مختلف، تیتانیوم و نیز متریال های غیرفلزی شامل: PVC، PE، PTFE، PVDF، PP، سرامیک، شیشه و… ساخته شده و با دارا بودن طرح های مختلف و در بعضی موارد بسیار ویژه در سیستم های مگنت و یاتاقان ها، طیف بسیار وسیعی در کاربرد پیدا کرده اند.

این پمپ ها به همراه موتور پمپ های محصور (Canned motor pumps)، به خاطر قابلیت های ویژه خود در آینده ای نه چندان دور، جایگزین دیگر پمپ ها خواهند شد.

صنایع

نوشته ای با تنظیمات گرید کنونی شما یافت نشد You should verify if you have posts inside the current selected post type(s) and if the meta key filter is not too much restrictive.

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید