Warning: file_put_contents(/home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/cache/wpo-minify/tmp/css-337321b5.css.transient): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-cache-functions.php on line 366

Warning: chmod(): No such file or directory in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-cache-functions.php on line 23

Warning: file_put_contents(/home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/cache/wpo-minify/1656587874/assets/wpo-minify-header-061aaf00.min.css.json): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-print.php on line 131

Warning: file_put_contents(/home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/cache/wpo-minify/1656587874/assets/wpo-minify-header-061aaf00.min.css): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-print.php on line 132

Warning: chmod(): No such file or directory in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-cache-functions.php on line 23

Warning: chmod(): No such file or directory in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-cache-functions.php on line 23

Warning: file_get_contents(/home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/cache/wpo-minify/1656587874/assets/wpo-minify-header-061aaf00.min.css): failed to open stream: No such file or directory in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-print.php on line 138

Warning: file_put_contents(/home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/cache/wpo-minify/1656587874/assets/wpo-minify-header-061aaf00.min.css.gz): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-print.php on line 138

Warning: chmod(): No such file or directory in /home/paraxc/domains/paraxcompany.com/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/minify/class-wp-optimize-minify-cache-functions.php on line 23

پمپ شیمیایی (Chemical Pump)

از پمپ های شیمیایی برای انتقال مواد شیمیایی استفاده می شود. این نوع پمپ ها  به گونه ای طراحی شده اند که در برابر مایعات صنعتی خورنده و ساینده مانند سوخت، رنگ، سفید کننده، حلال ها و … مقاوم هستند. پمپ های شیمیایی بسته به کاربرد خاص می توانند از نوع گریز از مرکز یا جابجایی مثبت باشند. متداول ترین پمپ گریز از مرکز شیمیایی ، پمپ فرآیند ANSI است که یک پمپ مکش انتهایی یک مرحله ای است.

بسیاری از پمپ های شیمیایی نیز پمپ های جابجایی مثبت مانند پمپ های اسکرو، پمپ های دیافراگمی یا پمپ های پلانجری هستند. از این پمپ ها برای انتقال مایعات شیمیایی در فشارهای بالا استفاده می شود.

پمپ شیمیایی (Chemical Pump)

پمپ های شیمیایی به دلیل تنوع بسیار زیاد سیالات شیمیایی، از نظر خواص شیمیایی (اسیدی، بازی، نمک و …) و فیزیکی (درجه حرارت، سایش، غلظت و …) دارای عملکردهای متفاوتی در برابر خوردگی می باشند و در حال حاضر، متنوع ترین خانواده پمپ را با متریال های گوناگون و ساختار فیزیکی و مکانیکی متفاوت شامل می شوند.

این پمپ ها در صنایع پتروشیمی، فرآوری مواد غذایی و شیمیایی و همچنین در واحدهای off-site پالایشگاه ها و در سیستم های گرمایشی با درجه حرارت بالا استفاده می شوند. پمپ های شیمیایی قادر هستند مایعات گرم، سرد، خورنده، فرار، انفجاری، سمی، آلوده و به خصوص با ارزش را پمپ کنند. به همین دلیل، قطعاتی از پمپ شیمیایی که در تماس با مایع هستند، از مواد فلزی و غیر فلزی مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شوند.

انواع پمپ های شیمیایی از لحاظ عملکرد

1. مغناطیسی: این طرح از پمپ های شیمیایی به منظور انتقال مایعات شیمیایی خورنده و تهاجمی بسیار مناسب است. همچنین، قادر است با ایجاد اطمینان از عدم نشت ماده شیمیایی حین پمپاژ و با استفاده از نیروی گریز از مرکز، سیال را پمپاژ کند.

2. بشکه کش: این طرح از پمپ های شیمیایی، امکان انتقال مواد شیمیایی و اسیدها را از گالن ها فراهم می آورد.

3. دیافراگمی: این طرح از پمپ های شیمیایی در اندازه ها و مشخصات مختلفی وجود دارند. بنابراین مهم است که حتما متناسب با نیاز و کاربرد انتخاب گردد. 

4. گریز از مرکز: سرعت تولید شده حاصل از نیروی گریز از مرکز در این طرح از پمپ های شیمیایی به منظور پمپاژ و انتقال سیالات خورنده و خطرناک، بسیار کارآمد است. این پمپ ها قادرند سرعت چرخش پروانه را افزایش داده و به سرعت سیال شیمیایی را به خروجی پمپ هدایت کنند.

5. لوب: این طرح از پمپ های شیمیایی در دسته پمپ های جابجایی مثبت قرار دارد و مناسب پمپاژ سیالات شیمیایی غلیظ مانند کرم ها و روغن ها می باشد.

انواع پمپ های شیمیایی از لحاظ متریال ساخت

پمپ های شیمیایی فلزی

این نوع پمپ های شیمیایی از فلزات و آلیاژهایی مانند: استنلس استیل 304 و 316، انواع چدن، برنز، آلیاژهای فولاد (alloy steel)، مونل، تیتانیوم، Hastelloy، Duplexها و … ساخته می شوند. بر اساس کاربرد پمپ و ویژگی فیزیکی و شیمیایی سیال پمپاژ شونده، انواع مختلف متریال انتخاب می شود.

به طور مثال بر حسب نوع املاح شیمیایی و غلظت نمک هایی که در آب دریا موجود است، می توان از انواع آلیاژهای برنز، استنلس استیل 316 و Super Duplexها استفاده کرد.

پمپ های شیمیایی غیر فلزی

پمپ های شیمیایی پلیمیری، بزرگترین این نوع از پمپ ها را تشکیل می دهند. در برخی موارد، بر حسب شرایط خاص خوردگی، سایش یا حرارت می توان از متریال های شیشه، سرامیک، کربن و لاستیک نیز استفاده کرد. پمپ های پلیمری، عمدتا از جنس های پلی پروپیلن (PP)،  پلی اتن یا پلی اتیلن‌  (PE) ، PVC  و  PTFE که به صورت تراشکاری شده از بلوک این مواد و یا در صورت 

امکان تزریق می باشد، ساخته می شوند. هر یک از متریال های اشاره شده، دارای قابلیت های خاصی بوده و برای جابجایی سیالات شیمیایی با غلظت و درجه حرارت های متفاوت، به کار می روند. بعنوان مثال برای جابجایی اسید نیتریک، می توان از پمپ های تفلون استفاده کرد.

پمپ های شیمیایی پلیمری

1. پمپ های شیمیایی پلیمری ساده: این پمپ ها از تزریق مواد پلیمری ساخته شده و فقط در قسمت یاتاقان بندی و شافت، فلزی می باشند. در این طرح، کلیه ی قطعاتی که با سیال در تماس هستند، از پلیمر ساخته شده است. متریال های PE و PP برای مایعات خالص و تمیز تا حرارت 80 درجه سانتی گراد و متریال GFP (پلی پروپیلن با الیاف شیشه) و PVDF برای سیالاتی با خورندگی و سایش تا دمای 120 درجه سانتی گراد استفاده می گردند. پروانه بصورت نیمه باز با کانال های نسبتا بزرگ، برای جریان سیال و بصورت یکپارچه و قوی ساخته می شود.

مکانیکال سیل این نوع از پمپ های شیمیایی، اغلب از نوع بیلوزی تفلونی است و خارج از پمپ نصب می شود. به همین دلیل به راحتی قابل تعویض می باشد. همچنین برای مواد خورنده شیمیایی مانند اسیدها، بازها، نمک ها، حلال ها و دیگر سیالات شیمیایی کاربرد دارد. در موارد خاص می توان جنس سطوح سیل را از متریال های سیلیکون کارباید و کربن نیز ساخت.

2. پمپ های پلیمری با پوشش محافظ فلزی: در این پمپ ها حلزونی پمپ، توسط پوشش زره مانند فلزی محافظت و تقویت می گردد. این پوشش فلزی، مقاومت بالای پمپ در شرایط کاری سخت را ممکن ساخته و توانایی باز کردن اجزای پمپ از قسمت عقب را بدون نیاز به باز کردن اتصالات دیگر امکان پذیر می سازد. این پوشش احتیاج به تراز نمودن را کاهش داده و باعث استحکام بیشتر اتصالات لوله های مکش و رانش می گردد.

3. پمپ های تفلونی: این پمپ ها یکی از بهترین انواع پمپ های پلیمری، به منظور انتقال سیالات هستند، زیرا PTFE و مشتقات آن مانند FEP و PFA، هم در برابر خوردگی شدید و هم در برابر حرارت بالا، بصورت همزمان مقاوم می باشند. پمپ های تفلونی به دو روش تراشکاری بلوک های تفلونی (PTFE) و تزریق پلیمر ساخته می شوند. خواص متریال های FEP و PFA بسیار شبیه هم بوده و فقط در بعضی از موارد مقاومت به سایش در PFA و مقاومت به حرارت در FEP بالاتر است.

پروانه این پمپ ها که معمولا از نوع پروانه باز می باشند، دارای هسته فلزی و پوشش پلیمری با بالانس دینامیکی دقیق بوده که به خاطر هسته فلزی، دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالایی هستند.

پمپ های پلیمری را می توان در انواع مختلف دیگر، بصورت عمودی، مستغرق، خودمکش با مخزن و … تولید نمود. در شرایط خاص، مانند سایش بسیار زیاد یا خوردگی های نامتعارف، می توان از پمپ های سرامیکی شیشه ای و یا لاینینگ با لعاب و اپوکسی های خاص نیز استفاده نمود.

 

سیل مکانیکی در پمپ شیمیایی

در صورت نیاز به پمپ های شیمیایی بدون سیل مکانیکی، می توان از پمپ های شیمیایی کند موتور (موتور محصور) استفاده کرد. یک گزینه دیگر برای پمپ های شیمیایی بدون سیل مکانیکی، استفاده از اتصال مغناطیسی با آهن ربا می باشد.

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
آبیاری

آبیاری

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader