پمپ دیافراگمی (Diaphragm Pump)

پمپ های دیافراگمی با محرک هوا

همه انواع پمپ های دیافراگمی بدون آب بند و خود مکش هستند و در دامنه مجاز فشار و دبی خود، فشار و نرخ جریان متغیری دارند. پمپ های دیافراگمی با محرک هوا قابلیت کارکرد خشک را داشته و مسیر جریان خروجی آنها، می تواند بسته باشد.

متداول ترین نوع پمپ های دیافراگمی، پمپ هایی با دیافراگم دو کاناله است. این پمپ ها دو محفظه دیافراگمی و دو دیافراگم انعطاف پذیر دارند. یک میله رابط، دیافراگم ها را به هم متصل کرده و دیافراگم ها، در قسمت بیرونی مقید هستند. دیافراگم های متصل شده به محور، همزمان در یک جهت خطی حرکت می کنند. هوای فشرده شده که به قسمت پشت دیافراگم سمت چپ رانده می شود، دیافراگم ها را به سمت چپ حرکت می دهد. درحالیکه هوای پشت دیافراگم راست، به اتمسفر تخلیه می شود. بعد از کامل شدن یک ضربه، یک شیر توزیع، هوا را به پشت دیافراگم سمت راست رانده و هوای پشت دیافراگم سمت چپ تخلیه می شود. از ترکیب این حرکت پیوسته رفت و برگشتی، به همراه کارکرد مناسب شیرهای یک طرفه، جریان تناوبی سیال به سمت داخل و خارج هر محفظه پمپ ایجاد شده و در آخر، کارکرد دو محفظه با هم، جریان تقریبا پیوسته ای ایجاد می کند.

پمپ دیافراگمی (Diaphragm Pump)

دو نوع متداول شیرهای یکطرفه که در پمپ های دیافراگمی استفاده می شوند، شیرهای زبانه ای و شیرهای توپی می باشند. پمپ هایی با شیر زبانه ای می توانند جامداتی به اندازه تیله را از خود عبور دهند. در این پمپ ها تخلیه از پایین محفظه دیافراگم است و پمپ، برای پمپاژ جامداتی در محلول های سوسپانسیونی که تمایل به ته نشینی دارند و مخصوصا زمانی که نرخ جریان کم است یا کاهش می یابد یا پمپ خاموش می شود، مناسب می باشد. خروجی در پایین، اجازه می دهد که اجسام خارجی و مواد جامد، به آسانی به خارج محفظه پمپ هدایت شوند.

پمپ های دیافراگمی دو گانه با شیرهای توپی، مناسب ترین نوع این پمپ ها هستند. این پمپ ها دارای ورودی در پایین محفظه دیافراگم و خروجی در بالای محفظه می باشند. خروجی در بالا، هوا یا بخارات را به آسانی از محفظه خارج می کند. هوا یا بخارات محبوس در پمپ هایی که خروجی آن ها در پایین است، می تواند جابجایی حجمی پمپ ها را کاهش دهد، زیرا به جای اینکه مایع جابجا شود، هوا یا بخار بطور متناوب منبسط و منقبض می شوند. این پدیده، در کاربردهایی با دبی پایین که فشار نسبتا بالا دارند و سیال ویسکوزیته است، یک مشکل می باشد. در کاربردهایی با دبی جریان بیشتر، اغتشاش کافی وجود داشته و هوا و بخارات با سیال پمپ شونده مخلوط و محفظه پمپاژ، از هوا یا بخارات تخلیه می شود.

در حالت خروجی بسته پمپ های دیافراگمی، مصرف توان وجود ندارد. مصرف هوا تقریبا متناسب با نرخ جریان است. در دبی جریان صفر، هوا صفر است و در دبی جریان حداکثر، مصرف هوا نیز حداکثر است. به دلیل همین خصوصیت، پمپ های دیافراگمی می توانند در کاربردهایی که لازم است دبی جریان در محدوده ای وسیع یعنی از صفر تا مقادیر حداکثر تغییر کند، استفاده می شوند.

شیرهای یکطرفه در پمپ های دیافراگمی با محرک هوا

شیرهای یکطرفه پمپ های دیافراگمی، در سه نوع زبانه ای، توپی و سوپاپی موجود است.

الف) شیرهای زبانه ای (Flap): ترجیحا در شرایط جریان اصلی و بطور عمودی آویزان می شوند. مزیت اصلی آن ها قابلیت عبور ذرات جامد بزرگ داخل سیال است. این شیرها با مفصل های الاستومری کاربرد گسترده ای دارند.

ب) شیرهای توپی (Ball): جریان را بطور عمودی از خود عبور می دهند.

ج) شیرهای سوپاپی (Poppet): اغلب توسط میله ای با فنر بارگذاری می شوند. این شیر، نسبت به نصب افقی و عمودی حساس نبوده و در هر جهتی، می تواند نصب شود.

دیافراگم ها در پمپ های دیافراگمی با محرک هوا

در پمپ های دیافراگمی، دیافراگم ها اغلب از لاستیک مصنوعی مسلح با الیاف، الاستومری های ترموپلاستیک و یا PTFE ساخته می شوند. انواع لاستیک های مصنوعی مورد استفاده: نئوپرن، بونان، EPR و ویترون و الاستومرهای ترموپلاستیک: هیترل، سانتوپرن و تفلون می باشد. با ترکیبات مختلفی از جنس های پمپ و ودیافراگم، می توان پمپاژ محدوده وسیعی از سیالات مختلف را پوشش داد. از دیافراگم هایی از جنس تفلون، یا تفلون به عنوان پوششی برای دیافراگم های متداول، برای برخی از حلال ها و اسیدها  و آلکالاین های خورنده استفاده می شود. دیافراگم ها در پمپ هایی با محرک هوا، بطور موثری متوازن بوده و به عنوان غشایی که سیال را از هوا جدا می کند، عمل می نماید.

 

جنس محفظه پمپ های دیافراگمی می تواند از چدن، آلومینیوم، فولاد زنگ نزن، carpenter 20، Hastelloy C، پلاستیک مسلح شده با الیاف شیشه و فلز باشد.

کاربرد پمپ های دیافراگمی با محرک هوا

پمپ های دیافراگمی، برای انتقال اسلاری های ساینده ایده آل هستند. زیرا:

الف) سرعت مایع در داخل محفظه پمپاژ و شیر یکطرفه، از سرعت جریان در خط انتقال بیشتر نمی شود.

ب) سایش و شکستگی ناشی از اسلاری، کمترین مقدار را دارد.

در پمپ های دیافراگمی قطعات لغزنده روی هم و با فاصله کم و قطعات سایشی وجود نداشته و سرعت ها کم است. بنابراین می توان از این پمپ ها برای انتقال مایعاتی با ویسکوزیته تا 50000 سانتی استوک استفاده کرد. به دلیل اینکه در این پمپ ها اغتشاش و آمیختگی، کمترین مقدار را دارند، برای انتقال مایعات حساس در برابر برش، مانند لاتکس نیز ایده آل هستند.

پمپاژ پودرهای خشک

پمپ های دیافراگمی می توانند هوا را نیز مانند مایعات پمپ کنند. بنابراین از این نوع پمپ، برای پمپ کردن پودرهای خشک بطور موفقیت آمیزی استفاده می شوند. هوا در ترکیب، به عنوان محیط سیال حامل پودر عمل کرده و ذرات محلول جامد را جابجا می کند. گاهی هم برای کم کردن وزن مخصوص ظاهری و معلق کردن پودر، تزریق هوا به پودر ضروری است.

مایعات قابل پمپاژ در پمپ های دیافراگمی

از دیگر کاربردهای این نوع پمپها پرکردن و تخلیه تانک ها و مخازن، فیلتراسیون سیالات، اسپری کردن رنگ ها، کاربردهای چسبنده، اختلاط فرآیندها، برش های نفتی، خنک کننده ماشین، روانکارها، پمپاژ لجن، تخلیه آب و تصفیه فاضلاب است.

کاربرد پمپ های دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی می توانند مایعات و اسلاری هایی مانند: اسلاری سرامیک، رنگ، گروت سیمان، مواد شیمیایی، چسب، رزین ها، محصولات نفتی، گل حفاری، کنستانتره سنگ های معدنی، جوهر چاپگرها، فاضلاب، لاتکس، روغن سوخته، پوشش های آسفالتی، آب های هرز، فاضلاب رادیواکتیو، خمیر چینی، پسماندهای معدنی، حلال های فرار، مبردها، وارنیش، اسیدها، پوشش ها، مواد منفجره، اسلاری های آهکی، خمیر مایه ها و شکلات را جابجا کنند.

محدودیت های پمپ دیافراگمی

مزایای پمپ دیافراگمی

برخی برندهای پمپ دیافراگمی

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

آبیاری

آبیاری

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader