پمپ دنده ای (Gear Pump)

پمپ دنده ای جزو دسته پمپ های جابجایی مثبت می باشد که از یک پوسته ثابت و چرخ دنده ها تشکیل شده است. این اجزا، طوری کنار هم گرد آمده اند که پمپ با حداقل لقی (clearance) به کار خود ادامه دهد. بر خلاف پمپ های گریز از مرکز، در این نوع پمپ ها، به جای پرتاب کردن سیال، سیال در ابتدا در داخل محفظه به دام می افتد و سپس همانند پمپ های پیستونی، سیال در امتداد پوسته هل داده می شود. ولی برخلاف پمپ های پیستونی، پمپ های دنده ای جریان خروجی به مراتب روان تری را دارا می باشند. پمپ های دنده ای، تقریبا هر نوع سیالی را که حاوی ذرات سخت و ساینده نباشند، پمپاژ می کنند.

نحوه قرار گیری محرکه پمپ های دنده ای برای طرح های چند محوری، بر دو نوع است. چرخ دنده پمپاژ روی محور محرکه، می تواند چرخ دنده همتای خود را روی محور هرز گرد (idle) به حرکت در آورد. ولی در جاهایی که ذرات ساینده در سیال پمپ شونده از حد مجاز بیشتر بوده و یا در حالتی که قسمت های متحرک پمپ درگیر باشند، دنده تایم خارجی، محور هرز گرد را به حرکت در می آورد. بدینوسیله لقی بدون تماس سخت، امکان پذیر خواهد شد.

پمپ دنده ای (Gear Pump)

انواع پمپ های دنده ای

الف) پمپ های دنده خارجی

یک پمپ دنده خارجی از دو چرخ دنده یکسان تشکیل شده است که توسط شافت های جداگانه پشتیبانی می شوند. به طور کلی، یک چرخ دنده توسط یک موتور به حرکت در می آید و چرخ دنده دیگر (هرزگرد) را هدایت می کند. البته در بعضی موارد، هر دو شافت ممکن است توسط موتور رانده شوند. شافت ها در هر دو طرف بدنه پمپ به یاتاقان ها متصل هستند.

این پمپ ها ساده ترین نوع پمپ دنده ای هستند. به محض اینکه دندانه های چرخ دنده ها در سمت مکش محفظه، از هم فاصله بگیرند، سیال فضای بین آن ها را پر خواهد کرد. سپس سیال با چفت شدن دندانه ها، فشرده و حرکت داده می شود. دندانه های چرخ دنده ها ممکن است تک مارپیچه، دو مارپیچه یا نوک تیز باشند. هیچ مایعی از بین چرخ دنده ها به ورودی پمپ منتقل نمی شود، زیرا چرخ دنده ها به یکدیگر قفل هستند. فاصله نزدیک بین چرخ دنده ها و بدنه پمپ این اجازه را به پمپ می دهد تا از نشت مایعات به سمت ورودی پمپ جلوگیری می کند. اگرچه نشت سیال با ویسکوزیته کم، ممکن است.

در برخی از طرح ها، دنده های چرخ دنده هرز گرد، دارای سوراخ هایی است که از نوک دندانه ها به سمت مرکز چرخ دنده گسترش یافته اند. توسط این سوراخ ها، سیال از یک دندانه به دندانه بعدی حرکت می کند، بی آنکه فشاری تولید شود. در واقع اضافه فشار، به اضافه بار بلبرینگ ها و سر و صدای کاری پمپ منجر خواهد شد.

ب) پمپ های دنده داخلی

یک پمپ دنده داخلی مشابه پمپ دنده خارجی عمل می کند. با این تفاوت که دو چرخ دنده با ابعاد متفاوت درون یکدیگر قفل هستند. چرخ دنده بزرگتر (روتور)، دارای دندانه هایی درونی است. یک چرخ دنده کوچک تر (هرزگرد) با خروج از مرکزیت و دارای دندانه های خارجی، درون پمپ وجود دارد که با چرخش روتور، دندانه های چرخ دنده هرزگرد درون دندانه های روتور قرار می گیرد و موجب تراکم و انتقال سیال می شود.

پمپ دنده داخلی از سه قسمت روتور، دنده داخلی و آب بند هلالی شکل تشکیل شده است. آب بند هلالی شکل مابین روتور و چرخ دنده هرزگرد قرار می گیرد و وظیفه آن جلوگیری از نشت سیال به قیمت ورودی پمپ است.

مشخصه های پمپ های دنده ای

با صرف نظر از نشتی، پمپ های دنده ای تقریبا ظرفیت ثابتی را در مقابل فشارهای خروجی متغیر، تحویل می دهند. در نتیجه منحنی هد-دبی تقریبا افقی می باشد. سیال های ویسکوز با چسبندگی بالا ممکن است ظرفیت پمپ ها را در سرعت های بالا محدود کند. زیرا سیال نمی تواند به سرعت به داخل محفظه جریان یافته و محفظه را کاملا پر کند. اما توان ورودی به یک پمپ و منحنی های مشخصه هد-دبی، با چسبندگی سیال افزایش یافته و در پمپ های دنده ای با افزایش ویسکوزیته، راندمان افزایش می یابد. پمپ های دنده ای بیشترین استفاده را برای سیال های چسبنده دارند.

ویژگی های اصلی و مزایای یک پمپ دنده ای چیست؟

پمپ های دنده ای جمع و جور و ساده هستند و تعداد قطعات متحرک محدودی دارند. این پمپ ها قادر نیستند فشار پمپ های پیستونی و یا دبی پمپ های گریز از مرکز را تامین کنند، اما فشار و توان عملیاتی بالاتری از لوب پمپ ها ارائه می دهند. پمپ دنده ای بطور ویژه ای به منظور پمپاژ روغن ها و سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب هستند.

از بین دو طرح پمپ دنده ای خارجی و پمپ دنده ای داخلی، نوع دنده خارجی به دلیل صلبیت بیشتر شفت و فاصله کمتر چرخ دنده ها، قادر است فشار و دبی بیشتری را تامین کند. اما پمپ دنده داخلی قابیلت مکش بهتری دارد و مناسب سیالات با ویسکوزیته بالاتر است. اگرچه هر دو نوع پمپ دنده خارجی و پمپ دنده داخلی برای سیالاتی با ویسکوزیته 1 تا 1.000.000 سانتی پوز، عملکرد مفیدی دارند.

از آنجایی که در پمپ های دنده ای میزان خروجی پمپ مستقیما به سرعت چرخش چرخ دنده های داخل پمپ بستگی دارد، از این نوع پمپ معمولا به منظور عملیات اندازه گیری و ترکیب سیالات با یکدیگر استفاده می شود. پمپ های دنده ای می توانند برای کنترل سیالات خورنده مهندسی شوند. معمولا پمپ های دنده ای از جنس چدن و یا استنلس استیل ساخته می شوند. اما امروزه به واسطه استفاده از آلیاژهای alloys و کامپوزیت در ساخت این پمپ ها، قابلیت کنترل سیالات خورنده مانند سولفوریک اسید، سدیم هیپوکلریت، فریک کلرید و سدیم هیدروکسید نیز به ویژگی پمپ های دنده ای اضافه شده است.

محدودیت های پمپ های دنده ای

پمپ های دنده ای، خودمکش هستند و می توانند خشک کار کنند (البته نه به مدت طولانی). گرچه خیس شدن چرخ دنده ها به واسطه ورود سیال به داخل پمپ موجب بهبود عمل مکش پمپ می شود. چرخ دنده های داخل پمپ توسط سیال پمپاژ شونده روان کاری می شوند. برخی پمپ های دنده ای قابلیت تغییر جهت چرخش چرخ دنده ها را دارند و می توانند بدون تغییر موقعیت پمپ و لوله کشی جدید، سیال را در جهت عکس منتقل کنند.

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader