پمپ بویلر فید (Boiler feed water pump)

پمپ بویلر فید یا پمپ تغذیه آب بویلر، جزو بخش اصلی هر سیستم بویلر می باشد. همان طور که از نام این پمپ پیداست، وظیفه تامین آب مورد نیاز بویلر را بر عهده دارد. آب ممکن است آب برگشتی کندانس بویلر بوده و یا جداگانه تامین شود. این پمپ ها معمولا فشار بالا بوده و می توانند از نوع سانتریفیوژ و یا جابجایی مثبت باشند.

ساختار پمپ بویلر فید

پمپ های بویلر فید، در سایزها و توان های مختلف تولید شده و اغلب توسط یک کوپلینگ مکانیکی، به محرکه الکتریکی خود متصل می شود. پمپ های بزرگ صنعتی کندانس، ممکن است گاهی اوقات به عنوان پمپ فید واتر مورد استفاده قرار گیرند. پمپ برای غلبه بر فشار بخار تولید شده در بویلر، باید فشار کافی را داشته باشد.

پمپ بویلر فید

عملکرد پمپ بویلر فید

پمپ های بویلر فید، بیشتر مواقع دائم کار نیستند و توسط یک فلوسوئیچ یا سایر تجهیزات کنترل کننده سطح، کنترل می شوند. وقتی سطح آب در بویلر پایین بیاید، فلوسوئیچ فرمان روشن شدن پمپ را داده و پمپ تا زمانی که سطح آب در بویلر به حد کافی بالا بیایید، پمپاژ را ادامه می دهد. بعضی پمپ ها دارای دو مرحله کنترل می باشند. اگر سطح مایع از یک نقطه پایین تر بیاید، مرحله اول کنترل آغاز شده و پمپ روشن می شود و اگر پس از روشن شدن پمپ، باز هم سطح آب به هر دلیلی پایین تر بیاید (مثلا به دلیل خرابی پمپ و یا مسدود شدن خروجی پمپ) مرحله دوم کنترل شروع خواهد شد. در این مرحله، ممکن است عملگری برای جلوگیری از کارکرد خشک بویلر و داغ شدن بیش از حد آن، بویلر را یا خاموش کند و یا آلارم دهد و یا هر دو آن ها اتفاق بیفتد.

حالت متداول دیگر پمپ های بویلر فید، کارکرد دائم آن و استفاده از تجهیزات کنترل کننده دبی مینیمم، به منظور جلوگیری از تولید فشار بیش از حد پمپ در بویلر در دبی های کم می باشد. دبی بازگشتی، از سیستم دبی مینیمم به مخزن و یا هواگیر (Deaerator) باز می گردد.

چگونه یک پمپ بویلر فید را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب مناسب پمپ بویلر فید، باید به پنج سوال اساسی زیر پاسخ داده شود:

1. آیا پمپ دائم کار است یا خیر؟

این سوال عملکردی بوده و اغلب پاسخ آن را نوع کنترل کننده سطح آب بویلر مشخص می کند. به عنوان یک قاعده کلی، بویلرهای با ظرفیت 10 هزار پوند بر ساعت یا کمتر، از فلوسوئیچ استفاده می کنند. فلوسوییچ، با تغییر سطح آب دیگ، وظیفه روشن و خاموش کردن پمپ را بر عهده می گیرد. این یک حالت کلاسیک کارکرد غیر دائم است.

بویلرهای با ظرفیت 10 هزار پوند بر ساعت به بالا، عموما یک واحد تنظیم کننده آب دارند و کارکرد پمپ دائم می باشد. این واحد نرخ آب تغذیه را با توجه به سطح آب بویلر تنظیم می کند.

با دانستن نوع عملکرد، می توان تعیین کرد که کدام طرح پمپ بویلر فید برای چه کاربردی مناسب تر است. به عنوان یک قاعده کلی، پمپ بویلر فید توربینی در کارکردهای غیر دائم و پمپ بویلر فید سانتریفیوژ برای کارکرد دائم مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید توجه داشت که این صرفا یک قاعده کلی بوده و در بعضی حالات ممکن است یک پمپ بویلر فید سانتریفیوژ برای کارکردهای غیر دائم و یک پمپ بویلر فید توربینی برای کارکرد دائم مورد استفاده قرار گیرد.

2. دمای سیال پمپ شونده چقدر است؟

دانستن دمای سیال پمپ شونده بسیار مهم است. بیشتر پمپ های بویلر فید، می توانند در دماهای 101 تا 110 درجه سانتی گراد عملکرد مناسبی داشته باشند. در صورتیکه دما بالاتر باشد، استفاده از محفظه های خنک کننده (Cooling jacket) توصیه می گردد.

3. دبی آب تغذیه چقدر است؟

مقدار آب مورد نیاز، به میزان بخار تولیدی توسط بویلر بستگی دارد. در کاربردهای غیر دائم، دبی پمپاژ را معمولا دو برابر نرخ تبخیر بویلر در نظر می گیرند. در کاربردهای دائم با سیستم تنظیم دبی، می توان دبی پمپاژ را تا حدود یک سوم نرخ تبخیر بویلر به علاوه آب سیرکوله کاهش داد.

4. فشار خروجی مورد نیاز چقدر است؟

پمپ باید بر فشار بویلر و اتلاف لوله غلبه کند. با در اختیار داشتن منحنی عملکرد پمپ و بررسی فشار خروجی در دبی خواسته شده، می توان اطمینان حاصل کرد که پمپ می تواند آب را با ظرفیت خواسته شده، به بویلر پمپ نماید. باید توجه داشت که پمپ باید در دبی خواسته شده 1.5 تا 2 بار فشار بیشتری نسبت به فشار بویلر داشته باشد تا بتواند سیال را به داخل بویلر پمپ کند.

5. NPSH مورد نیاز پمپ چقدر است؟

NPSH مورد نیاز، حداقل فشار مطلق در نازل مکش، به منظور عملکرد مطمئن پمپ و بدون ایجاد کاویتاسیون پمپ می باشد. NPSH در دسترس سیستم، باید بزرگتر از NPSH مورد نیاز پمپ باشد. یعنی: NPSHa باید بزرگتر از NPSHr باشد. در اغلب موارد، پمپ بویلر فید توسط یک پمپ فشار پایین شارژ شده، سپس روشن می شود و در مدار قرار می گیرد. این امر مشکل NPSH را برطرف کرده و عدم ایجاد کاویتاسیون را باعث خواهد شد.

کاربرد پمپ بویلر فید کجاست؟

از پمپ های بویلر فید، برای سیستم های اسمز معکوس نیز استفاده می شود. روش کار آن، مشابه کارکرد پمپ سیستم بویلر فید با پمپ اولیه ایجاد فشار و شارژ سیستم است. در مواقعی که در سیستم های آب شیرین کن و اسمز معکوس، آب شور پمپاژ گردد باید متریال پمپ را مناسب با آب شور انتخاب نمود.

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

آبیاری

آبیاری

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader