مونو پمپ (Mono Pump)

مونو پمپ یکی از انواع پمپ های جابجایی مثبت است که با نام پمپ مارپیچی خارج از مرکز یا پمپ با حفره پیش رونده نیز شناخته می شود.

مونو پمپ در دهه 1930 بوسیله رنه مونو اختراع شد. این پمپ، شامل روتور (بخش گردنده) و استاتور (بخش ثابت) است. روتور داخل استاتور می چرخد و این چرخش، موجب تشکیل حفره هایی می شود که از سمت مکش به سمت رانش پمپ انتقال یافته و بدین ترتیب، مایع پمپ شونده منتقل می گردد.

مونو پمپ(mono pump)

در مونو پمپ، گام های روتور، نصف گام های استاتور است. نبود نشت بین مارپیچ های روتور و استاتور، باعث می شود که سیال بطور ثابت و با دبی متناسب با سرعت دورانی پمپ، جریان یابد. برای نبودن نشتی بین مراحل مختلف باید یک حفره بسته وجود داشته باشد. این حفره بسته بوسیله دو مقطع روتور که هر کدام با یک مقطع روی استاتور مرتبط هستند، بوجود می آید. روتور حرکتی ترکیبی دارد. یعنی ابتدا حول محور اصلی و سپس خارج از مرکز محور اصلی دوران می کند.

در سالیان اخیر، تمایل به استفاده از مونو پمپ هایی با قطر روتور کمتر و طول بلندتر، برای کاهش فرسایش و افزایش بازدهی، بیشتر شده است. بعضی شرکت های سازنده، با طراحی ویژه روتور-استاتور، در کنار حفظ قابلیت ظرفیت فشار، با کاهش سرعت پس و پیش رفتن خروج از مرکز و افزایش طول خطوط نشت بندی که خطوط جریان را مستقیم تر می کند، به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند. همچنین به دلیل کاربرد مونو پمپ هایی با قطر روتور کمتر و خروج از مرکز کوچک تر، نیروهای محوری بر یاتاقان ها کاهش می یابد. لازم بذکر است دبی تئوریک در هر دو مدل پمپ مشابه است. زیرا کوچک تر بودن خروج از مرکزیت و قطر روتور، با افزایش گام جبران شده است. هر دو طرح در سرعت های برابر، دبی تئوریک یکسانی ایجاد می کنند.

در مونو پمپ های جدید، سرعت بالا و پایین رفتن خروج از مرکز، با قطر روتور کمتر و پیکربندی درازتر، در مقایسه با پمپ های قدیمی و با سرعت دورانی یکسان، 20% کمتر است. این امر موجب افزایش طول عمر روتور و استاتور (که اصلی ترین بخش های فرسوده شونده هستند) می شود. طولانی تر بودن خطوط نشت بند، به ویژه در سرعت های کمتر و فشارهای بالاتر، باعث بهبود بازدهی حجمی خواهد شد.

در مونو پمپ ها از فشار 3 تا 160 بار قابل دستیابی است. این ظرفیت فشار، به تعداد طبقات آن بستگی دارد. خطوط نشت بند نیز در محل تماس روتور و استاتور تشکیل می  شوند. یعنی در طول هر گام استاتور، مجموعه ای کامل از خطوط نشت بند قرار دارند که یک طبقه را می سازد. بنابراین یک زوج روتور-استاتور در طول یک گام استاتور، یک طبقه را و به همین ترتیب یک زوج روتور-استاتور در طول دو گام استاتور، دو طبقه را تشکیل می دهند و… .میزان فشار بیش از 6 بار به ازای هر طبقه، می تواند به فرسایش بیش از اندازه، خرابی زودرس یا شکستگی قطعات پمپ منجر شود.

یکی از متداول ترین دلایل از کار افتادن مونو پمپ ها، خشک کار کردن پمپ است که موجب افزایش اصطکاک و در نتیجه دما روی سطح استاتور می شود. برای جلوگیری از این خسارت، توصیه می شود که ابزاری برای نشان دادن دما در محل تماس روتور و استاتور، نصب گردد تا بتوان در نهایت از خشک کار کردن پمپ جلوگیری کرد.

مونو پمپ ها در اکثر صنایع بویژه در بیشتر صنایع شیمیایی به کار می روند. بطور کلی در موارد زیر کاربرد دارند:

تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی – فناوری های زیست محیطی – صنایع غذایی و آب آشامیدنی – پالایش سیالات – پرورش ماهی – صنایع دارویی و آرایشی – تولید رنگ و وارنیش – تولید کاغذ – صنایع نیشکر – صنایع سرامیک – صنایع پلاستیک – معدن کاری – ساخت کشتی – پمپاژ ساحلی و دریایی – کشاورزی – سیرکولاسیون و انتقال سیالات

مهم ترین کاربرد مونو پمپ ها: پمپاژ سیالات لزج

ویژگی منحصر به فرد مونو پمپ ها این است که می توان برای محدوده وسیعی از سیالات لزج، از این نوع پمپ استفاده کرد. همچنین به دلیل نرخ برش پایین، بافت سیال را حین پمپاژ به هم نمی زد. این ویژگی بطور مثال در کارخانجات صنایع غذایی و پمپاژ کمپوت میوه بسیار ارزشمند است. پمپ های گریز از مرکز و توربینی، بطور طبیعی برای سیالات کم لزج استفاده می شوند که برش چشمگیری بر سیال پمپ شونده وارد می کنند. مونو پمپ ها، به دلیل نرخ برش پایین، برای سیالاتی با لزجت خیلی پایین مانند خون که در برابر برش حساسیت دارند نیز استفاده می شوند.

برخی برندهای مونو پمپ

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

آبیاری

آبیاری

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader