مبدل حرارتی دو لوله ای (Tube in Tube Heat Exchanger)

مبدل حرارتی دو لوله ای، شامل یک یا چندین لوله است که بصورت هم محور، داخل لوله ای با قطر بزرگتر قرار گرفته اند. یک سیال در لوله (یا لوله های) داخلی و سیال دیگر در فضای بین لوله داخلی و لوله خارجی جریان می یابد. لوله داخلی در مبدل حرارتی دو لوله ای، با خم های برگشت U شکل که در یک محفظه خم برگشت قرار گرفته اند، به هم متصل می شوند. مبدل های حرارتی دو لوله ای می توانند در آرایش های سری و موازی متعددی به منظور تبادل حرارت، آرایش داده شوند. مبدل حرارتی دو لوله ای مشابه مبدل حرارتی پوسته و لوله است.

عمده کاربرد مبدل حرارتی دو لوله ای، برای گرمایش یا سرمایش سیالات یک یا دو فاز در جایی است که سطوح انتقال حرارت کوچک (تا 50 مترمربع) نیاز باشند. شکل بندی این مبدل ها برای حالتی که یکی از دو سیال یا هر دو در فشار زیاد باشند نیز، به دلیل قطر کوچکتر لوله ها، مناسب است. نکته مهم در مورد مبدل حرارتی دو لوله ای، آن است که به ازای واحد مساحت سطح انتقال حرارت، گران قیمت و حجیم هستند.

مبدل حرارتی دو لوله ای

مبدل های حرارتی دو لوله ای، مبدل های حرارتی دو شاخه ای یا سنجاقی نیز نامیده می شوند و می توانند هنگامیکه یک جریان، گاز یا مایع لزج، یا دارای حجم کم باشد نیز استفاده شوند. این مبدل های حرارتی، به دلیل آسانی تمیزکاری و تعمیر و نگهداری، می توانند تحت شرایط رسوب زیاد بکار روند. سطح خارجی لوله داخلی می تواند مجهز به پره شود و سپس لوله بصورت هم مرکز در داخل لوله ای بزرگتر قرار گیرد. در نوعی دیگر، مجموعه چند لوله ی پره دار یا بدون پره در داخل لوله ای بزرگتر قرار می گیرند. این مبدل ها با تعداد دلخواه لوله های پره دار در داخل یک لوله پوسته ای بزرگ در دسترس هستند. پره ها مساحت سطح انتقال حرارت را به ازای واحد طول مبدل افزایش می دهند و اندازه مبدل حرارتی دو لوله ای مورد نیاز برای تامین نرخ انتقال حرارت مشخص را کاهش می دهند.

مزایای استفاده از مبدل حرارتی دو لوله ای

معایب استفاده از مبدل حرارتی دو لوله ای

مبدل های چند لوله ای که نوعی از مبدل حرارتی دو لوله ای هستند، در هر دو طرح بدون پره و پره دار موجود می باشند. اندازه پوسته ها از 3 اینچ تا 16 اینچ است.  کاربردهای این نوع مبدل حرارتی در طرح هایی که شامل گرمایش روغن های سنگین و آسفالت و مواد شیمیایی سبک، بنزین، بوتان ها و سایر هیدروکربن ها است. همچنین طرح هایی برای انتقال حرارت از گاز با فشار زیاد و برای فرآورش سیالات و گازهایی از قبیل هیدروژن، دوترم و اسیدها که ذخیره آن ها مشکل است، موجودند.

مبدل های حرارتی دو لوله ای در هر دو طرح پره دار و بدون پره موجودند. اندازه پوسته ها از 2 اینچ تا 6 اینچ می باشد. کاربردهای این نوع از مبدل حرارتی دو لوله ای برای تمام شرایط عملیاتی سخت، ایده آل است. نمونه ای ساده و کم هزینه نیز برای مصارف معمول و استاندارد، در صنایع نفت، پتروشیمی یا شیمیایی در دسترس می باشد.

مبدل های حرارتی دو لوله ای دو شاخه ای یا سنجاقی، بصورت قسمت های مجزا (مدولار) استفاده می شوند. این مبدل ها در ترکیب های سری، موازی یا سری-موازی بکار می روند تا نرخ انتقال حرارت مورد نیاز حاصل شود. هنگامیکه نرخ انتقال حرارت مورد نیاز تغییر می کند، دو شاخه ای یا سنجاقی های بیشتری می توانند به آسانی برای حصول نیازهای جدید افزوده شوند.

برای سیال های دارای ضریب انتقال حرارت کوچکتر مانند روغن یا گاز، لوله های داخلی که سمت خارج آن ها پره دار شده است، مناسب می باشند. این گروه از جریان سیال ها معمولا در فضای حلقوی بین لوله های داخلی و لوله خارجی جریان خواهند یافت. مبدل های حرارتی دو لوله ای بصورت مبدل های گرما با جریان مخالف جهت استفاده می شوند.

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
آبیاری

آبیاری

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader