لوب پمپ (Lobe Pump)

 

لوب پمپ ها جزو پمپ های جابجایی مثبت می باشند. در این نوع پمپ ها، شکل پروفیل روتور، خمیدگی ویژه ای دارد. به همین علت نام لوب برای این دسته از پمپ ها انتخاب شده است.

لوب پمپ ها از لحاظ ساختار بسیار شبیه پمپ های دنده ای هستند و دو روتور دارند. با این تفاوت که روتورها در لوب پمپ، بدون تماس با یکدیگر کار می کنند. نبود تماس مکانیکی بین روتورها با یکدیگر یا با محفظه پمپاژ، سبب می شود که هیچ گونه سایشی بین اجزای گردان لوب پمپ رخ ندهد. در این پمپ ها تنها عامل سایش بین اجزا می تواند خوردگی مربوط به نوع سیال و یا ذرات جامد ساینده درون سیال پمپاژ باشد.

لوب پمپ (Lobe Pump)

ساختار لوب پمپ

لوب پمپ از دو بخش مجزای زیر تشکیل می شود:

الف) اجزایی که در تماس مستقیم با سیال پمپاژ هستند. مانند روتور، محفظه روتورها، درپوش و نشت بندها.

ب) یاتاقان های محور و یک جفت چرخ دنده که وظیفه تنظیم حرکت همزمان دو محور را بر عهده دارند.

در لوب پمپ ها، دو روتور بوسیله یک جفت چرخ دنده هماهنگ چرخیده می شوند. چرخ دنده ها و یاتاقان های شفت درون محفظه ای جدا از محفظه پمپاژ پمپ هستند. بنابراین سیال پمپاژی، با این قطعات تماسی ندارد. سیال درون محفظه پمپ به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. بخشی از سیال در محفظه سمت مکش و بخشی دیگر از سیال، در محفظه سمت رانش حبس می گردد  و با چرخش روتورها، سیال از منطقه مکش به منطقه رانش هدایت می شود.

تقسیم بندی لوب پمپ ها از نظر مکانیزم حرکت

پمپ های رفت و برگشتی: این نوع از لوب پمپ ها از سیلندرهایی تشکیل می شوند که حرکت آن ها به وسیله میل لنگ صورت می گیرد. این پمپ ها به دلیل ابعاد و نوع مکانیزم حرکت، در کاربردهای بسیار ویژه مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ های رفت و برگشتی، فشار بالایی را تولید می کنند، اما دبی خروجی آن ها کم است.

پمپ های روتاری: در این نوع پمپ ها، فشار سیال به وسیله چرخش یا چرخش همراه با لغزش افزایش می یابد. هر پمپ دورانی از یک پوسته ثابت و یک بخش چرخنده که اجزاء پمپ را حمل می کند، تشکیل می شود. در این پمپ ها، سیال ورودی به وسیله روتور پمپ، در بدنه حبس می گردد و به دریچه خروجی انتقال یافته و از آن جا به کمک فشار، به بیرون هدایت می شود.

مشخصه کاری لوب پمپ

ظرفیت لوب پمپ، از لحاظ نظری متناسب با سرعت چرخش روتور است. البته به علت لقی بین روتورها، مقداری از سیال از ناحیه پرفشار به ناحیه کم فشار ورودی جریان پیدا کرده و موجب کاهش جریان خروجی می شود. مقدار نشتی داخلی در لوب پمپ با افزایش اختلاف فشار، افزایش و با افزایش ویسکوزیته سیال، کاهش پیدا می کند. در کارکرد این پمپ ها، تقریبا ظرفیت جابجایی و فشار خروجی سیال، مستقل از یکدیگرند.

منحنی مشخصه لوب پمپ

در لوب پمپ، هرچه سیال رقیق تر و دارای ویسکوزیته پایین تری باشد، می توان از دورهای بالا و در نتیجه دبی بیشتر استفاده نمود. درصورت افزایش ویسکوزیته و غلظت سیال، باید دور پمپ کاهش یابد. بطور کلی می توان گفت که در لوب پمپ، امکان تامین دبی بیشتری برای سیال با ویسکوزیته پایین و فشار بیشتری برای سیال با ویسکوزیته بالا وجود دارد.

تاثیر دمای سیال در کارکرد لوب پمپ

به علت این که لقی بین روتورها با یکدیگر و با محفظه بسیار کم است، چنانچه دمای سیال با دمای محیط متفاوت باشد، باید در انتخاب لقی ها و جنس مواد، بسیار دقت کرد تا در کارکرد پمپ خللی وارد نشود. اگر دمای سیال با دمای محیط بسیار متفاوت باشد، باید پیش از آغاز کار، پمپ را بوسیله یک سیال ثانویه، سرد یا گرم کرد تا از بروز شوک حرارتی که ممکن است رخ دهد، جلوگیری شود. این شوک ممکن است باعث قفل شدن پمپ، ایجاد سر و صدا و یا ایجاد اختلال در دبی و هد لوب پمپ شود.

کاربرد لوب پمپ

در تمامی صنایع که نیاز باشد سیال با ویسکوزیته بالا و یا متوسط و یا بطور بهداشتی پمپاژ شود، از لوب پمپ استفاده می شود. بیشترین کاربرد این پمپ ها، در موارد بهداشتی در صنایع غذایی و دارویی است. همچنین لوب پمپ ها قادر هستند سیالات غلیظ دارای ذرات جامد در صنایع آرایشی و بهداشتی را نیز پمپاژ کنند.

در لوب پمپ طرح های گوناگونی برای روتور وجود دارد. هر یک برای کاربردی خاص طراحی می شود. متداول ترین شکل روتور، سه لوب دارد. البته روتورهایی با دو لوب نیز متداول است که برای انتقال سیالاتی که به سختی جاری می شوند یا جامدات بزرگ، مانند خمیر نان، مربا، پوره و گوشت استفاده می شوند. همچنین برخی مدل های لوب پمپ دارای یک لوب هستند که برای جابجایی مواد بسیار ویسکوز و قطعات جامد بزرگ استفاده می شوند.

لوب پمپ ها در کاربردهای بهداشتی

لوب پمپ از خانواده پمپ های هایژنیک می باشد. این پمپ ها دارای سطوحی بسیار صیقلی بوده که مانع از تجمع مواد غذایی و فساد آن و در نتیجه جمع شدن میکروب ها می گردد. همانطور که اشاره شد لوب پمپ ها، بطور گسترده ای در صنایع غذایی استفاده می شوند. این پمپ ها برای کاربردهای CIP/SIP مناسب بوده و تمیز کردن آن ها بدون نیاز به جدا کردن از خط لوله، به آسانی امکان پذیر است.

بررسی لوب پمپ

شکل روتور در لوب پمپ ها، بسیار متنوع بوده و به خاطر این ویژگی، می توانند محدوده گسترده ای از سیالات را پمپاژ نمایند. جنس روتور در لوب پمپ، می تواند از استنلس استیل یا دارای پوشش لاستیکی، نایلون، برنز یا PTFE پر شده با ویژگی هایی در حد استنلس استیل باشد. برای نمونه پوشش لاستیکی ویژگی ضد سایش دارد. نایلون به دلیل سختی، قابلیت مقاومت در برابر برخی جامدات سخت را دارد. برنز به دلیل سازگاری مکانیکی با استنلس استیل، موجب کاهش خسارت های ناشی از اضافه بار لحظه ای می شود. PTFE پرشده مقاومت مکانیکی و شیمیایی را با هم دارد.

روتور اغلب دارای یک تا پنج لوب می باشد که با یک الاستومر فرمول بندی شده، برای صنایع غذایی پوشانده می شود. الاستومر، برای نشت بندی بین روتور و محفظه پمپ و بین دو روتور مقاومت لازم را داشته و به اندازه کافی سخت هست تا کارکرد طولانی و بدون مشکل پمپ را تضمین نماید. ماده پوششی دیگر، الاستومری است که برای نوشیدنی های کربناته و آبمیوه های ترش استفاده می شود. همچنین پوشش های پلاستیکی برای اسیدهای قوی و آلکالاین ها به کار برده می شوند.

سرعت پمپ و ظرفیت آن با توجه به مشخصات سیال پمپ شونده، متغیر است. برای پمپاژ سیالات در دمای بالا، می توان از پمپ هایی با روتور کمی کوچک شده استفاده کرد. پوشش ارتعاشی روتور، با افزایش دما با نرخ بیشتری نسبت به قطعاتی از جنس استنلس استیل، منبسط می شود. استفاده از چنین روتورهایی، امکان پمپاژ در دماهای بالاتری نسبت به روتورهای استاندارد را فراهم می کند.

برای انتقال محصولات بسیار ویسکوز مانند خمیر و خامه پر شکر، پمپ های تغذیه شونده به کمک قیف طراحی شده است. این پمپ ها معمولا راهگاه های ورود چهارگوش با سطوحی بزرگ تر نسبت به مدل های دایره ای داشته و پمپ ها طوری نصب می شوند که محتویات قیف به کمک نیروی وزن خود، به محفظه پمپاژ شود.

پمپ های دارای لوب های از درون درگیر، تنوعی چشمگیر دارند. روتورهای این پمپ ها، به وسیله چرخ دنده به حرکت در آمده و نسبت به هم لقی مجاز کنترل شده و دقیقی دارند. بنابراین روتورهای استنلس استیل برای مدتی طولانی، بدون ساییدگی کار می کنند. به دلیل ویژگی مسیر باز و نیز نرخ برش پایین، لوب پمپ ها می توانند قطعات جامد بزرگ مانند تکه های گوشت و محصولات آسیب پذیر مانند توت فرنگی، ماست، شیر بسته را با کمترین آسیب دیدگی از خود عبور دهند.

انواع مختلف لوب پمپ

ویژگی ها و مزایای لوب پمپ

چند توصیه راجب تعمیر و نگهداری لوب پمپ

توصیه می شود که برخی قطعات لوب پمپ که در زیر به آن ها اشاره شده است، همواره در انبار موجود و در دسترس باشند:

برخی برندهای لوب پمپ

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید
preloader