دوزینگ پمپ (Dosing Pump)

 

دوزینگ پمپ ها یا پمپ های مترینگ، گونه ای از پمپ های جابجایی مثبت هستند که می توانند مقدار دقیقی از سیال را پمپاژ نمایند. به همین دلیل به آن ها دوزینگ پمپ یا مترینگ پمپ گفته می شود.

از آنجا که دبی پمپ های سانتریفیوژ و روتاری، بسته به فشار سیستم تغییر می کند، بنابراین هیچ یک از پمپ های مذکور نمی توانند به عنوان دوزینگ پمپ مورد استفاده قرار گیرند. معمولا فقط پمپ های پیستونی و پیستون دیافراگمی این امکان را دارند که در رده دوزینگ پمپ ها قرار گیرند.

تعریف دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ، دستگاهی است که مقدار دقیقی از مواد شیمیایی را تزریق می کند. دبی این پمپ ها بصورت دستی یا اتوماتیک، بسته به شرایط فرآیند قابل تغییر است. این پمپ ها قادرند محدوده وسیعی از مواد شیمیایی حاوی اسیدها، سیالات خورنده و یا مایعات ویسکوز و اسلاری را پمپاژ نمایند. دقت کورس های رفت و برگشتی این پمپ ها بسیار بالاست. زیرا باید در هر کورس دوز صحیحی از سیال را پمپاژ نمایند.

دوزینگ پمپ ها، عموما در این حالات مورد استفاده قرار می گیرند:

ساختار دوزینگ پمپ ها

الف) محرکه: عموما محرکه این پمپ ها، یک الکتروموتور جریان متناوب AC دور ثابت می باشد. در بعضی موارد، ممکن است الکتروموتورهای دور متغیر، موتورهای پنوماتیکی یا هیدرولیکی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ب) مکانیزم حرکت: مکانیزم حرکت به گونه ای است که حرکت دورانی الکتروموتور به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می گردد. اجزای مکانیزم حرکتی اغلب پمپ هایی که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد، درون روغن قرار می گیرد تا عملکرد مداوم سیستم تضمین گردد.

ج) تنظیم دبی: دبی پمپ با تغییر طول موثر کورس و یا تغییر سرعت کورس تنظیم می گردد. بیشتر دوزینگ پمپ ها، از یک پیچ میکرومتر یا چیزی شبیه آن (برای تنظیم دبی) استفاده می کنند. میکرومتر می تواند با یک عملگر پنوماتیکی یا الکترونیکی جایگزین گردد. در این حالت، عملگر با سیگنالی که از سیستم دریافت می کند، دبی را به صورت اتوماتیک تنظیم می نماید.

د) گذرگاه سیال: طراحی گذرگاه سیال و متریال آن، باتوجه به سرویس کاری پمپ و خصوصیات سیال مشخص می شود. مواردی همچون دما، دبی، ویسکوزیته، خورندگی سیال و فاکتورهای دیگر در طراحی موثر می باشند.

محدوده دبی و فشار دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ ها عموما برای دبی های پایین مورد استفاده قرار می گیرند. ماکزیمم دبی هر پمپ با توجه به نسبت گیربکس، قطر پیستون و دور الکتروموتور تعیین می شود. معمولا در محدوده دقیق دستگاه، حداقل دبی از 1.5 لیتر بر ساعت شروع می شود و بزرگ ترین دوزینگ پمپ ها اغلب بیش از 9500 لیتر بر ساعت دبی تولید نمی کنند.

ماکزیمم فشار این پمپ ها 2000 بار گزارش شده است. اگرچه ممکن است بعضی سازنده ها، بسته به نیاز مشتری، با فشارهای بالاتر نیز تولید کرده باشند.

طرح های مختلف گذرگاه سیال در دوزینگ پمپ

گذرگاه سیال که به قطعات در تماس با سیال پمپ گفته می شود، بر مبنای شرایط کاری پمپ طراحی و انتخاب می گردد. با حرکت رو به عقب پیستون، سیال به داخل گذرگاه مکیده و با حرکت رو به جلو، به بیرون فرستاده می شود. برای این منظور در دوزینگ پمپ ها در قسمت مکش و رانش، شیرهای یک طرفه به کار می رود.

شیرهای یکطرفه در طرح های مختلف ساخته شده اند. انتخاب نوع شیرها (مثلا توپی یا سوپاپی) معمولا با توجه به دبی پمپ انتخاب شده و مسئولیت آن بر عهده سازنده پمپ می باشد.

در مواقع پمپاژ اسلاری و یا مایعاتی که الیاف بلندی دارند، بهتر است به جای استفاده از شیر یکطرفه نوع توپی تک، از شیر دوبل استفاده شود. زیرا اگر ذرات بین توپی و نشیمن گیر بیفتند، آب بندی شیر مختل خواهد شد. بنابراین استفاده از شیر یکطرفه نوع توپی دوبل، دقت و پایداری بیشتری دارد. از طرف دیگر از آنجا که هر شیر یک طرفه حتی در هنگامی که کاملا باز می باشد، مقداری مقاومت در مسیر جریان ایجاد می کند، در مواقعی که سیال ویسکوز است، استفاده از شیر یک طرفه تک در قسمت مکش ترجیح داده شده و باعث کاهش NPSHr می شود.

متداول ترین طرح های گذرگاه سیال در دوزینگ پمپ ها

الف) پلانجر با آب بند پکینگی

این نوع تنها طرحی است که در آن پیستون (پلانجر) در تماس مستقیم با سیال فرآیند قرار دارد. این طرح چندین مزیت دارد:

در این طرح از دوزینگ پمپ ها، آب بندی پیستون از نوع پکینگ می باشد. پلانجر با آب بندی پکینگی، ساده و موثر است اما در بعضی کاربردها محدودیت هایی دارد.

از آنجا که نشتی کنترل شده ای در پکینگ ها وجود دارد، این طرح نباید برای سیالات شیمیایی آتشزا و سمی استفاده شود. علاوه بر این سایش بین پیستون و پکینگ، سبب افزایش نشتی در مدت معینی می گردد. بنابراین باید بطور متناوب جهت حفظ بازده حجمی پکینگ ها تنظیم شوند. برای جلوگیری از مشکلات نشتی، باید از طرح دیافراگمی برای گذرگاه سیال استفاده کرد. پلانجر با آب بندی پکینگی، می تواند فشارهایی تا 1000 بار و دماهایی تا 315 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

ب) دیافراگم دیسکی

طرح دیافراگم دیسکی برای گذرگاه سیال از یک دیافراگم تفلونی تشکیل شده که مانعی بین سیال فرآیند و پیستون می باشد. حرکت رفت و برگشتی پیستون، به سیال هیدرولیک وارد شده و سبب حرکت دیافراگم به جلو و عقب می شود.

فشار سیال هیدرولیک و فشار سیال فرآیند، هر دو یکسان است. در نتیجه فشار در دو طرف دیافراگم در تمام زمان ها متعادل خواهد بود و سبب حذف تنش در آن می شود. دو صفحه کانتور، مسیر حرکت دیافراگم را احاطه می کنند. سیال هیدرولیک و سیال فرآیند از سوراخ های صفحه کانتور که به دقت طراحی شده اند عبور می کنند تا در تماس با دیافراگم باشند. شیرهای فشار شکن و پر کننده، حجم سیال هیدرولیک را کنترل می کنند. یک شیر تخلیه اتوماتیک هوا نیز بطور پیوسته هوا را از سیال هیدرولیک خارج می کند.

از آنجا که سیال فرآیند باید از داخل سوراخ های نسبتا کوچک صفحات کانتور عبور کند، این طرح برای اسلاری ها و سیالات ویسکوز، انتخاب مناسبی نیست. طرح دیافراگم دیسکی، قابلیت تزریق تا فشار 241 بار یا بالاتر را داشته و دمای سیال حداکثر تا 121 درجه سانتی گراد امکان پذیر می باشد.

در این طرح از دوزینگ پمپ ها، از شیر فشار شکن و پر کننده استفاده می شود. در مواقعی که دیافراگم بنا به هر دلیلی نتواند در هنگام مکش پیستون به عقب حرکت کند، شیر پر کننده وارد عمل شده و سیال هیدرولیک را وارد مجرا می کند. همچنین وقتی عمل مکش بطور موقت و یا دائم، به خاطر مسایلی همچون کاویتاسیون یا بسته شدن ناگهانی شیر مکش و یا به هر دلیل دیگری قطع شود، این شیر وارد عمل خواهد شد و سیال هیدرولیک اضافی را وارد مجرای مربوطه می کند. در نتیجه، مجرا بیش از حد پر شده و برای جلوگیری از آسیب دیافراگم در کورس برگشت، صفحات کانتور مانع از حرکت بیش از اندازه دیافراگم می گردند. در این حالت سیال هیدرولیک اضافی از شیر تخلیه خارج می شود. صفحات کانتور محدب – مقعر بوده و حرکت رفت و برگشتی دیافراگم را کنترل می کنند. این صفحه دارای تعدادی سوراخ است که اجازه می دهد سیال در تماس با دیافراگم باشد.

صفحه کانتور سمت سیال هیدرولیک، در طول عملکرد خود مشکل خاصی نداشته و سیال هیدرولیک به راحتی از بین سوراخ های آن عبور می کند. ناگفته نماند که صفحه کانتور سمت سیال فرآیند محدودیت هایی از بابت شرایط سیال نیز خواهد داشت. اسلاری ها و سیالات ویسکوز به راحتی نمی توانند از داخل سوراخ های صفحه کانتور عبور کنند. ضمن آنکه عبور سیال از داخل آن نیز سبب افت فشار و بالا رفتن NPSH پمپ می شود.

ج) دیافراگم مکانیکی

این طرح از دوزینگ پمپ ها توازن خیلی خوبی بین قیمت پایین و کیفیت عمل پمپ داشته و به خاطر نشتی صفر دیافراگم، در مواقعی که سیال گران قیمت است و یا دستورالعمل های زیست محیطی مطرح می باشد، استفاده از این طرح توجیه دارد. برای پمپاژ اسلاری ها و سیالات ساینده، این طرح بهترین انتخاب است. همچنین این طرح، برای پمپاژ سیالات ویسکوز بالا و یا سیالاتی که شرایط سخت و مشکلی دارند، از نظر اقتصادی قابل قبول است.

در این طرح پلانجر مستقیما به دیافراگم متصل شده و اتصال از طریق پیچ و کلامپی که از داخل دیافراگم و پلانجر عبور می کند، ایجاد می گردد. حرکت الکتروموتور باعث حرکت رفت و برگشتی پلانجر شده و در نتیجه باعث عمل مکش و رانش سیال از طریق دیافراگم می شود. فشار دیافراگم در این طرح، بالا نبوده و حداکثر به 15 بار خواهد رسید. با تعویض دیافراگم در مدت زمان معین، می توان عمر پمپ را افزایش داد. معمولا هزینه تعمیر و نگهداری سالانه این طرح، بسیار پایین است.

د) طرح دیافراگم فلزی

این طرح از دوزینگ پمپ ها، برای استفاده در شرایط بحرانی و کاربردهای فشار بالا مانند سکوهای نفت و گاز و صنایع حساس بسیار مناسب است. این طرح به ویژه در مواقعی استفاده می شود که دما و فشار محیط و سیال شیمیایی، متغیر و پیچیده باشد.

اساس عمل این طرح، مشابه سایر طرح های دیافراگمی است. با این تفاوت که دیافراگم تفلونی (و یا سخته شده با مواد معمولی) با یک آلیاژ فلزی مخصوص جایگزین شده است. این آلیاژ ویژه اجازه تولید فشارهای بالاتر از مواد معمولی را می دهد. همچنین طرح فلزی دیافراگم، باعث می شود که مایعات ساینده، ویسکوز و اسلاری ها با راندمان بهتری نسبت به طرح های استاندارد دیگر پمپاژ گردند. خیلی از سکوهای حفاری نفت به خاطر قابلیت اعتماد و طول عمر بیشتر، به این طرح احتیاج دارند.

ه) دیافراگم با عملکرد بالا High Performance Diaphragm

این طرح از دوزینگ پمپ، ترکیبی از بهترین عملکردهای طرح های تجاری دیگر است. مشخصه های عملکرد ساده ان باعث می شود که برای بیشتر کاربردهای دوزینگ پمپ، ابتدا این طرح مورد توجه قرار گیرد. این طرح در اصطلاح هیدرولیک دیافراگم نیز خوانده می شود.

عملکرد این طرح مانند طرح دیافراگمی دیسکی است. در این طرح دیافراگم توسط سیال هیدرولیک تحریک شده و سیال فرآیند مستقیما با دیافراگم در تماس است. NPSH پایین این طرح، شبیه طرح پلانجر با آب بندی پکینگی بوده، با مزیت های منحصر به فردی به قرار زیر:

مشکلات مربوط به صفحه کانتور سمت سیال فرآیند وجود نداشته و سیال فرآیند، مستقیما با دیافراگم در تماس است. امکان بیش از حد پر شدن مجرای سیال هیدرولیک وجود ندارد.

با حذف صفحه کانتور سمت سیال فرآیند، این طرح می تواند انتخاب کاملی برای سیالات ویسکوزیته و اسلاری باشد. ضمن آنکه افت فشار در این صفحه نیز حذف شده و NPSH پمپ پایین است. این طرح مشکلات مربوط به بالانس هیدرولیکی در دو طرف دیافراگم را نداشته و کافی است مخزن هیدرولیک پر و پمپ استارت شود.

عملکرد دوزینگ پمپ

بعضی سازنده ها برای دیافراگم از مواد کامپوزیتی استفاده می کنند. مواد کامپوزیتی PTFE و الاستومری، گزینه مناسبی برای مقاومت شیمایی و فاکتورهای مکانیکی حرکت دیافراگم هستند. قسمت PTFE دیافراگم سمت سیال فرآیند بوده و مشکلات مربوط به مقاومت شیمیایی دیافراگم را بر طرف می کند. در این شرایط، یک اورینگ، آب بندی بهتری بین سیال فرآیند و سیال هیدرولیک ایجاد خواهد کرد. سمت دیگر دیافراگم، الاستومرها استفاده می شوند که خصوصیات مکانیکی مناسبی برای حرکت ارتعاشی دیافراگم ایجاد می کنند. این طرح با کمی اصلاحات، قابلیت پمپاژ تا فشار 200 بار و دمای 148درجه سانتی گراد را دارد.

مکانیزم حرکت و نحوه کنترل دبی در دوزینگ پمپ ها

یک از روش های کنترل دبی در دوزینگ پمپ ها، افزایش یا کاهش کورس موثر پیستون است. بطور کلی دو سیستم انتقال قدرت به شرح زیر وجود دارد:

الف) مکانیزم میل لنگ خارج از مرکز: محور موتور به یک چرخ دنده مارپیچی متصل است. این چرخ دنده باعث گردش چرخ دنده متصل به میل لنگ خارج از مرکز شده و حرکت دورانی دنده ها سبب حرکت رفت و برگشتی میل لنگ و در نتیجه پیستون می گردد.

دبی با تغییر موقعیت شیر کنترل و در نتیجه تغییر موقعیت درگاه by-pas در طول حرکت پیستون تنظیم می شود. اگر درگاه در موقعیت 50 درصد کورس پیستون باشد، در نصف طول کورس رانش، سیال از درگاه خارج شده و عمل پمپاژی صورت نمی گیرد. پس از آن، درگاه توسط پلانجر کنترل by-pas بسته شده و فشار سیال هیدرولیک سبب تحریک دیافراگم و انجام عمل پمپاژ در نیمه دوم کورس رانش می گردد. باید به خاطر داشت که در این روش، طول کورس حرکتی پیستون تغییر نکرده و در واقع قسمتی از کورس پیستون هدر می رود و باعث کاهش کورس موثر پمپاژ خواهد شد.

ب) مکانیزم میل لنگ دورانی: این طرح عملکرد بهتری نسبت به مکانیزم میل لنگ خارج از مرکز دارد. یک چرخ دنده مارپیچی دور بالا، دور الکتروموتور را کاهش داده و به میل لنگ دورانی منتقل می کند. یک میله رابط که در دو سر خود، یاتاقان های کروی دارد از یک طرف به میل لنگ دورانی و از طرف دیگر به مجموعه Cross head و پیستون متصل است. در حالت دبی صفر یا به اصطلاح کورس صفر، محور میل لنگ دورانی و محور چرخ دنده مارپیچ، بر هم عمود است. بسته به انحراف زاویه میل لنگ نسبت به محور چرخ دنده مارپیچ، کورس رفت و برگشتی شکل می گیرد.

زاویه میل لنگ دورانی را می توان تغییر داد. این امر سبب افزایش یا کاهش طول کورس پیستون و در نتیجه تنظیم دبی از 0 تا 100 درصد می شود. معمولا برای کنترل دقیق دبی، از میکرومتر دستی یا اتوماتیک استفاده می شود. به هر حال باتوجه به نوع مکانیزم، کنترل دبی در این حالت نسبت به مکانیزم حرکتی میل لنگ خارج از مرکز، دقیق تر و مطمئن تر خواهد بود.

تجهیزات جانبی دوزینگ پمپ ها

عملکرد صحیح سیستم دوزینگ پمپ ها، به انتخاب صحیح تجهیزات جانبی بستگی دارد. متداول ترین تجهیزات جانبی این پمپ ها به قرار زیر است:

الف) شیرهای ایمنی: بیشتر سیستم های لوله کشی، برای محافظت از لوله ها در هنگام افزایش فشار غیر مجاز، نیازمند شیرهای ایمنی می باشند. اگرچه دوزینگ پمپ ها، برای محافظت از خود شیر ایمنی دارند، اما برای محافظت لوله ها، کماکان به شیر ایمنی نیاز است.

ب) شیرهای Back Pressure: از آنجا که پمپ های مترینگ باید دوز صحیحی از سیال را پمپاژ نمایند، در حالاتی که اختلاف فشار خط رانش و مکش کمتر از 1.5 بار باشد، استفاده از این شیر توصیه می گردد. این شیر، باعث می شود که دبی ناخواسته از پمپ به خاطر فشار کم رانش، جریان نیابد.

ج) تعدیل کننده های پالس جریان: حرکت رفت و برگشتی دوزینگ پمپ ها سبب می شود که جریان خروجی بصورت پالسی باشد. این تعدیل کننده تا 90 درصد پالس را از بین می برد. معمولا این دستگاه، تا فشار 60 بار تولید می گردد.

د) ستون کالیبراسیون: اگرچه هنگامی که پمپی از کارخانه سازنده خریداری می شود، مشخصه های دبی و فشار آن قبلا کالیبره می شود. اما هر چند وقت یکبار باید پمپ در حال کار تست و کالیبر گردد تا اطمینان حاصل شود که دبی مورد نظر تامین خواهد شد.

ه) صافی ها: شیرهای یک طرفه پمپ های مترینگ، باید توسط نصب صافی از ورود ذرات و خرده ریزهای محافظت شوند. وقتی اسید سولفوریک غلیظ پمپاژ می شود، باید از تله لجن استفاده کرد تا ذرات آلوده را به دام انداخته و محلول تمیز تحویل دهد.

برخی برندهای دوزینگ پمپ

سرویس و پشتیبانی

عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنید

هر کجا که باشید و هر زمان که احتیاج داشته باشید، شبکه خدمت رسانی ما با ارائه قطعات یدکی و تخصص شان از شما پشتیبانی می کند. به روز بودن، در دسترس بودن و بهینه سازی، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا ضمن حفظ آرامش خاطر، بتوانید از سرمایه خود حداکثر بهره را ببرید. ما می توانیم با ادغام خدمات خود طی توافقنامه های ویژه، در طرح ها و برنامه های مختلف با شما همکاری داشته باشیم.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر سوالی دارید با ما تماس بگیرید

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
فرآوری و نگهداری مواد غذایی

فرآوری و نگهداری مواد غذایی

آبیاری

آبیاری

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
scroll
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید