برج خنک کننده با جریان مکانیکی

در اکثر سیستم های تهویه مطبوع و فرآیندهای صنعتی حرارت تولید می شود که باید به گونه ای دفع شود. برای دفع حرارت از کندانسورهای آبی و مبدل های حرارتی فرآیندهای صنعتی، معمولا از آب به عنوان سیال واسطه ناقل حرارت استفاده می شود. از برج خنک کننده برای دفع حرارت بسیاری از دستگاه های تبرید آب خنک (water cooled) استفاده می شود.

انتخاب برج خنک کننده وابسته به تعیین چهار عامل زیر است:

عملکرد برج خنک کننده جریان مکانیکی

در برج های خنک کننده، آب به دلیل انتقال همزمان جرم و حرارت خنک می شود. این آب از طریق یک نازل (nozzle) وارد برج می شود و سطح تماس آن با هوای محیط افزایش می یابد. افزایش سطح تماس آب با هوای محیط با حرکت آب به صورت یک لایه بر روی قطعات داخل برج صورت می گیرد. همچنین ممکن است میله هایی که در داخل مسیر پاشش آب قرار دارند، آب را به صورت ترشحات ریز (splash bar) درآورند و بدین ترتیب سطح تماس آن را با هوای محیط افزایش دهند. هوای محیط نیز از طریق فن درون برج به گردش در می آید. قسمتی از این آب حرارت را جذب کرده و بخار می شود و حرارت لازم برای تبخیر از مابقی آب که به صورت مایع باقی می ماند، جذب می شود. اختلاف درجه حرارت آب ورودی و خروجی از برج خنک کننده را دامنه (Range) می نامند. مقدار دامنه بر اساس مقدار بار حرارتی و دبی جریان آب محاسبه می شود. همچنین اختلاف درجه حرارت آبی خروجی از برج با درجه حرارت مرطوب ورودی به آن را تقرب برج یا approach می نامند.

برج های خنک کننده به دو نوع تماس مستقیم – direct contact (در آن ها آب گرم با هوای اتمسفر تماس مستقیم دارد) و تماس غیر مستقیم – indirect contact (بین سیال گرم و هوای اتمسفر تماس مستقیم وجود ندارد) تقسیم بندی می شوند.

برج های خنک کننده تماس مستقیم با جریان مکانیکی هوا

در این برج ها یک فن در سمت ورود هوا (forced draft) و یا در سمت خروج هوا (induced draft) قرار می گیرد. باتوجه به سطح صدا، مصرف انرژی و فشار خارجی مورد نیاز فن ها از نوع ملخی (propeller) و یا سانتریفیوژ (centrifugal) انتخاب می شوند. در این برج ها انتقال حرارت بصورت متقاطع (آب به سمت پایین و هوا بصورت افقی حرکت می کند) و یا بصورت افقی (جریان های مختلف الجهت آب و هوا) انجام می شود.

هوا می تواند از یک سمت و یا از هر دو سمت وارد برج شود و لذا این برج های خنک کننده در چهار نوع تولید و ساخته می شوند:

جنس برج ها معمولا از آهن، گالوانیزه و یا فولاد زنگ نزن و فیبرگلاس می باشد.

برج های خنک کننده تماس غیر مستقیم به صورت مدار بسته

فن این برج ها بصورت مکشی یا دهشی است و انتقال حرارت در آن ها متقاطع یا مختلف الجهت است. پمپ مستقر روی دستگاه، آب را از حوضچه ی جمع آوری پایین به حوضچه ی توزیع بالایی منتقل می کند. این برج ها مشابه کندانسورهای تبخیری هستند.

برج های خنک کننده تماس غیر مستقیم کویل دار

در این نوع برج ها یک بخش کویل مجزا در مجاورت برج نصب می شود. ساختمان و عملکرد این برج ها مشابه برج های مدار بسته می باشد. با این تفاوت که همیشه لازم است از قطعات پر کننده درون برج استفاده شود و جریان هوای برج مستقیما از درون این قطعات عبور کند.

مقدار آب تلف شده (Drift) و تخلیه زمانی (Bleed off) در برج خنک کننده

همان طور که بیان شد، هوا مقداری آب را با خود می کشد و از برج خارج می کند (غیر از آنچه تبخیر می شود) که به آن آب تلف شده می گویند و مقدار آن به اندازه، طراحی برج و شرایط منطقه نصب بستگی دارد. همچنین آب که در برج در حال گردش است، مقداری ذرات جامد معلق و مواد ناخالص دیگر در خود دارد که با تبخیر آب بصورت رسوب باقی می مانند. تخلیه زمانی مداوم (Bleed off)، تخلیه ی مقداری از آب برج برای جلوگیری از رسوب این مواد در برج و کندانسور است و میزان آن به نوع طراحی برج و شرایط تصفیه آب بستگی دارد. بر اثر تبخیر، اتلاف و تخلیه زمانی در برج مقداری از آب آن از دست می رود که باید با آب کمکی (Make up) جبران شود. یک شیر شناور در تشتک سطح آب را تنظیم می کند.

صنایع

همه
HVAC
الکترونیک و نیمه هادی
انرژی و منابع طبیعی
بیوتکنولوژی و داروسازی
پالپ و کاغذ
تصفیه آب و فاضلاب
خودرو
دریایی و حمل و نقل
ساختمان – تجاری
ساختمان – مسکونی
سرمایش
شیمیایی
غذایی، لبنیات و نوشیدنی
فولاد
ماشین آلات و حفاری
معدن، مواد معدنی و رنگدانه ها
مراکز داده

مراکز داده

فروشندگان مواد غذایی

فروشندگان مواد غذایی

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

HVAC سرمایش

HVAC سرمایش

سرمایش ناحیه ای

سرمایش ناحیه ای

سرمایش تجاری

سرمایش تجاری

سرمایش صنعتی

سرمایش صنعتی

فرودگاه ها

فرودگاه ها

کارخانه ها

کارخانه ها

بیمارستان ها

بیمارستان ها

هتل ها

هتل ها

دفاتر اداری

دفاتر اداری

مراکز خرید

مراکز خرید

استادیوم ها

استادیوم ها

مجتمع های مسکونی

مجتمع های مسکونی

خانه های ویلایی

خانه های ویلایی

تماس با ما

تماس با پاراکس

885 01 885 9821+

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
باز کردن واتساپ
1
سلام
جهت اعلام درخواست خود
در واتساپ به ما پیام دهید